Na Spacer,  Okolice Krakowa

Dolina Bolechowicka z dziećmi – urocza, krótka dolina

Dolina Bolechowicka to kolejna dolinka, wchodząca w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, którą odwiedziłyśmy z dziećmi. To najkrótsza podkrakowska dolinka licząca około 1,5 km długości. Dolina Bolechowicka jest idealna na spacer z dziećmi, lecz zdecydowanie bez wózka. Choć my te wózki tu zabrałyśmy, bo innego wyboru nie było – to nie polecamy. Wąska ścieżka, kamienie, nie da się tej uroczej, króciutkiej dolinki przejść całej z wózkiem. Jednakże nas ona urzekła. Śmiemy twierdzić, że nawet bardziej niż jej sąsiadka – dolina Kobylańska, w której byliśmy też tej wiosny.

Brama Bolechowicka, czyli najbardziej imponujące miejsce w dolinie

Już od wejścia do dolinki ukazuje nam się wspaniała i potężna Brama Bolechowicka. Zbudowana z wapiennych skał o wysokości około 25 metrów. Do tego pięknie oświetlona wiosennym słońcem prezentowała się obłędnie. Niezaprzeczalnie dla tych widoków warto tu było się wybrać.

Dolina Bolechowicka to głównie wąska ścieżka w lesie, nie nadająca się na wózek. Na wejściu do doliny znajdziemy altankę do odpoczynku oraz łąkę, gdzie można się rozłożyć i podziwiać widoki skał oraz wspinaczy. Cały czas idąc – dnem doliny płynie potok Bolechówka, a w skałach przed Bramą Bolechowicką znajduje się duże źródło kresowe będące pomnikiem przyrody. Dla dzieci warto zabrać tu kalosze. Ten płytki strumyk to atrakcja sama w sobie. Ale również kilka razy szlak przecinany jest przez strumyk i wtedy kalosze również bardzo się przydają.

Dwustopniowy wodospad, czyli kolejna atrakcja doliny Bolechowickiej

Gdzieś w połowie drogi, około 600-700 m od wejścia do dolinki, znajdziecie wodospad. Jest on dwustopniowy, co jest rzadkością na jurze. Ale tu już nie da rady dotrzeć z wózkiem. My tutaj się rozdzieliłyśmy i jedna mama zabrała starszaki do wodospadu, a druga mama została z maluchami na kocyku i z jedzonkiem. A wodospad naprawdę jest ładny. Nawet można go zobaczyć z góry.

Jaskinie jako dodatkowy atut tego miejsca

Wapienne podłoże sprzyja procesom krasowym i dzięki temu mamy tutaj wiele jaskiń i schronisk. W dolinie Bolechowickiej znajduje się aż 10 jaskiń! Choć my typem podróżnika tego typu miejsc nie jesteśmy, to zostawiamy tu Wam taką informację.

Rezerwat przyrody Wąwóz Bolechowicki i raj dla wspinaczy

Dolina Bolechowicka objęta jest ochroną rezerwatową w południowej części doliny, czyli od razu obok Bramy Bolechowickiej. Dozwolona jest tu jednak wspinaczka skalna, ale na określonych warunkach. Jest tu ponoć wyznaczonych ponad 100 tras wspinaczkowych. My podczas naszej wycieczki niestety żadnych nie spotkaliśmy, ale w letnie popołudnia wielu tu się zawsze wspina. Nasze brzdące oczywiście nie oparły się tej atrakcji i zaczęły odruchowo wspinać się na niskie skałki. Tu jest ich przy bramie Bolechowickiej całkiem sporo.

Jak dojechać i gdzie zaparkować jadąc do Doliny Bolechowickiej?

➡️ W miejscowości Bolechowice. Z Krakowa jest to około 20 km, dojazd w około 30 min.

🅿️ Jeśli chodzi o parkingi, to najlepiej zatrzymać się w centrum Bolechowic. My polecamy ten tutaj – patrz mapa poniżej. 👇 Nie daleko Kościoła i Poczty.


Jak dojść spod parkingu do Doliny?

Należy iść wzdłuż potoku Bolechówka, za ulicą Leśną – to chyba najszybsze i najlepsze wytłumaczenie. Przechodzimy przez mostek i wybieramy żółty szlak, który prowadzi do samej Bramy Bolechowickiej. Droga wygląda tak jak na poniższych zdjęciach.

Punkty widokowe w Dolinie Bolechowickiej

Jest tu jeszcze punkt widokowy koło krzyża milenijnego w miejscowości Karniowice i szczyt Krzemionka. Nam, tym razem z czwórką dzieci i bez tatusiów nie udało się tam dotrzeć. Dotarłyśmy do parkingu w Karniowicach, ale stamtąd było około 10 minut maszerowania, z tego co się dowiedzieliśmy od spotkanych osób na nogach, a to dla nas i dzieci mogłoby się źle skończyć, jak wycieczka jest za długa, bo wszak wiadomo, że z dziećmi zeszłoby co najmniej 3 razy tyle. Byliśmy tam w zeszłym roku, latem, więc pokażemy Wam, jakie są stamtąd piękne widoki!

W centrum Bolechowic ładny park ze stawem

W centrum Bolechowic tuż nieopodal kościoła jest też ładny park ze stawem, po którym pływa dużo kaczek. Są ławeczki, dużo zieleni. Ciut dalej pod górkę jest również plac zabaw, lecz tam już nie dotarliśmy – dzieci były za bardzo zmęczone.

Kończąc, uważamy, że dolina Bolechowicka jest piękną dolinką i ma ona swój niesamowity charakter, pomimo że jest najkrótsza ze wszystkich podkrakowskich dolinek. Uważamy, że na wycieczkę z Krakowa z dziećmi dolina Bolechowicka jest bardzo fajną opcją. My byliśmy tu wczesną wiosną i podobało nam się nawet bardziej niż latem. Skały były pięknie odsłonięte i w ciągu tygodnia nie było tu prawie nikogo oprócz nas.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Zachęcamy do przejrzenia naszej mapy odwiedzonych miejsc. Może coś innego Cię zainteresuje.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *