Na Spacer,  Okolice Krakowa,  Wycieczki poza Kraków

Dolina Sztoły – magiczne miejsce za Krakowem

Ciut za Olkuszem w miejscowości Bukowno możecie zobaczyć coś wspaniałego – Dolina Sztoły. Oddalone o 50 km od Krakowa malownicze zakola meandrującej rzeki Sztoły – dopływu Białej Pszemszy. Spacerkiem można przejść się tutaj kilkoma szlakami. Jedne dłuższe, drugie krótsze. My polecamy spacer nad zalew.

Wybraliśmy szlak czerwony i ruszyliśmy spod parkingu nad rzeką przy ulicy Mostowej w stronę zalewu Leśny Dół. Szlak prowadzi górą rzeki wśród sosnowych drzew. Największe wrażenie na trasie robią piaskowe skarpy oraz kolor wody. Z informacji, które wyczytaliśmy, możemy Wam powiedzieć, że woda ta ma tu taki piękny, turkusowy kolor, ponieważ zasilana jest też przez rzekę Babę, a ta z kolei zasilana jest wodami pochodzącymi z kopalni w Olkuszu. Może, więc zawierać sporo minerałów i przybierać różne kolory.

Zalew Leśny Dwór

Zalew Leśny Dwór znajduje się w połowie trasy między początkiem trasy, a źródłem rzeki Sztoły. Dla nas był to jednak postój końcowy wycieczki i potem wracanie do samochodu. Dzieci zobaczyły piasek i wodę, a to musi oznaczać jedno – przystanek i świetną zabawę. A dla nas to strzał w dziesiątkę, bo oznacza to prawie brak dzieci. 😉

  • leśny dwór
  • zalew Leśny Dwór

To tu spędziliśmy najwięcej czasu, bowiem usiedliśmy na plaży, zrobiliśmy piknik i pozwoliliśmy dzieciom na zabawę. Ps. Zabierzcie tu kilka zabawek do piasku! My tego nie zrobiliśmy, ale spotkaliśmy innych rodziców – i ich pociechy podzieliły się z naszymi. Dzięki jeszcze raz, jeśli to czytacie. 😉

Przy zalewie znajduje się także piękny wodospad, który warto zobaczyć. Są tu także domki letniskowe, ale za ogrodzeniem. Co prawda z okresu międzywojennego, ale chyba nadal użytkowane.

Dalej za zalewem prowadzą kolejne ścieżki, nawet rowerowa, ale są to dalej trasy piaskowe. Także dolina Sztoły na rower dla dzieci to chyba słaby pomysł, gdyż warunki bardziej ekstremalne.

Czy do doliny Sztoły da się jechać wózkiem?

Nie polecamy. Jest tu zbyt piaszczyście. Nosidło, chusta lub własne nóżki. Tak naprawdę nad zalew to krótki spacer, nawet nasz prawie 2 latek ochoczo maszerował. Jest to trasa ok. 1.5 km. Ewentualnie nad sam zalew jak ktoś bardzo potrzebuje, można dojść szybciej i łatwiej z parkingu bliższego – poniżej opisujemy miejsca do zatrzymania.

Jak dojechać i gdzie zaparkować udając się do Doliny Sztoły?

➡️ Z Krakowa to około 50 km, czyli godzina drogi, zaraz za Olkuszem. Opiszemy trzy parkingi, które udało nam się znaleźć.

🅿️ Parking pierwszy, z którego wyruszyliśmy: oznaczony na mapach jako parking nad rzeką, ul. Mostowa, Bukowno. Z ciekawostek to chcemy zaznaczyć, że od razu przy parkingu znajduje się pierwsza, piękna skarpa piasku, a w dole rzeka, które razem robią imponujące wrażenie. Mapa poniżej. 👇


🅿️ Drugi parking przy zalewie Leśny Dwór, przy ul. Spacerowej.

🅿️ Trzeci parking w lesie – na trasie do Źródeł Sztoły, przy Domu Seniora Leśna Polana.

Czy polecamy Dolinę Sztoły? Tak, bardzo. I oczywiście zalew Leśny Dwór, bo tak naprawdę to tu spędziliśmy większą część tej leniwej, pięknej soboty. Zwiedzając kolejne miejsca, odkrywamy, że mamy jeszcze wiele miejsc do zobaczenia. I pamiętajcie, że w okolicy macie niedaleko wspaniały Park Gródek w Jaworznie oraz Geosferę lub w drugą stronę Pustynię Błędowską i zamek w Ogrodzieńcu.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *