Na Spacer,  Place zabaw

Swoszowice – miasteczko ruchu drogowego, park zdrojowy i plac zabaw

Wiedzieliście, że w Krakowie mamy uzdrowisko i sanatorium? Tak, znajduje się ono właśnie w Swoszowicach! A co więcej jest to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce! Działa ono, z kilkoma przerwami na wojny, już ponad 200 lat. Leczone są tu choroby reumatyczne i narządu ruchu. Ale do rzeczy – nie pojechaliśmy tam leczyć rwy kulszowej, a na spacer po dużym i pięknym parku zdrojowym, a także przy okazji pośmigać na rowerkach po sąsiadującym miasteczku ruchu drogowego. Oczywiście oprócz tego jest tu jeszcze całkiem spory plac zabaw. Także dwa w jednym, my rodzice mogliśmy zobaczyć miejsce pełne historii, a dzieci zabraliśmy w poszukiwaniu zabawy. Ale czy znacie historię tego miejsca? Bo Swoszowice to nie tylko park i rowerowe miasteczko ruchu drogowego.

Kilka ciekawostek na temat Swoszowic

Już wiecie, w Swoszowicach jest i działa uzdrowisko. Ale kolejną ciekawostką jest to, że cały obszar Swoszowic to teren zrekultywowany po kopalniach. Kiedyś była to wieś górnicza. Wydobywano tu siarkę. W najlepszych czasach wydobywczych była to największa kopalnia siarki w Europie! Historia tego miejsca jest naprawdę niesamowita i spacerując po dzisiejszym parku zdrojowym, aż ciężko sobie wyobrazić, jaka jest przeszłość tych terenów. 

Park zdrojowy Swoszowice

Byliśmy tu pod koniec marca. Nie było jeszcze zielono, ale i tak park ten zasługuje na pochwałę. Jest dużo wysokich drzew. Latem na pewno jest tu dużo cienia. Alejki są i szutrowe i betonowe. Nadają się świetnie na dziecięce rowerki, gorzej na hulajnogę. Jest sporo górek, zjazdów, podjazdów – dzieci to uwielbiają! Ale też, jeśli chcecie posiedzieć tu na ławeczce i odpocząć to ich tu za wiele nie ma. Jest kilka drewnianych przy samym budynku uzdrowiska i restauracji. Raczej nastawcie się na aktywne spacerowanie lub bieganie za śmigającymi na rowerkach dziećmi.

Dzika część parku

Warto też przejść się i trochę zanurzyć w bardziej dzikiej części uzdrowiskowego parku zdrojowego. Na pierwszy rzut oka widać, że teren powoli porządkują. Stały latarnie pośrodku niczego – więc chyba będą tamtędy biegły alejki? Teraz jest dosyć dziko. Jest strumyk, są kamyczki, spokojnie tu wejdziecie, jak i wjedziecie wózkiem, czy na rowerze. Ale polecamy, bo to zupełnie inna część parku. A jak tam dojść? Idźcie w górę za restaurację i za budynek uzdrowiska.

Miasteczko ruchu drogowego i plac zabaw

W sąsiedztwie parku zdrojowego Swoszowice, na terenie ośrodka sportowo-rekreacyjnego, znajduje się rowerowe miasteczko ruchu drogowego połączone z placem zabaw i siłownią plenerową. Całość jest całkiem spora. Niewątpliwie naszym głównym celem było miasteczko ruchu drogowego. Czy jest ono duże? Nie aż takie, jak w Wieliczce, ale daje radę. Tu odsyłamy Was do wpisu o miasteczku w Wieliczce – tutaj LINK.

Rowerowe miasteczko ruchu drogowego w Swoszowicach

Na terenie miasteczka rowerowego bawiło się z naszymi dzieciakami sporo innych i nie było zbyt dużego ruchu. Alejki są szerokie, jest dużo znaków namalowanych na jezdni oraz oczywiście tych zwykłych, stojących. Nie znajdziecie tu natomiast ani sygnalizacji świetlnej, ani torów czy wiaduktów. Jest to dosyć proste miasteczko. Ale całkiem spore. Jest za to duże rondo – dzieciaki kręciły tam kółka jak szalone. Ogólnie na duży plus zasługuje to miejsce. Można spokojnie uczyć się tu prawidłowego poruszania się po jezdni i reagowania na znaki pionowe i poziome. Z pewnością dzieciom się tu spodoba. Nasze były zadowolone z przedpołudnia spędzonego tutaj.

Plac zabaw

Tuż obok miasteczka ruchu drogowego jest plac zabaw. Nie jest to jakieś wybitne i wyróżniające się miejsce do zabawy, ale całkiem fajne. Jest duża pajęczyna do wspinaczki, oblegana tu przez dzieciaki. Jest też nieduża konstrukcja ze zjeżdżalnią. Spokojnie dostępna już dla 2-latka. Oczywiście znajduje się tu piaskownica, bujaki, karuzela oraz huśtawki. Są dwie dla maluszków z zabezpieczeniami oraz dwie dla starszych dzieci. Jest też fajny bujak – podwójne auto z prawdziwymi oponami. Nasz Piotruś chciał zmieniać tu opony po tym, jak ostatnio wymieniał je z dziadkiem. Jest też inny ciekawy bujak – statek. Dzieci wybawiły się tu bardzo solidnie. A w połączeniu z jazdą po miasteczku nawet trochę się zmęczyły.

Całość tego terenu ośrodka sportowo-rekreacyjnego jest ogrodzona. Wejście jest po kilku schodach w dół przez mostek na rzeczce. Wózek trzeba tu ewentualnie znieść. Wejście jest możliwe do zmierzchu. Jest tu zakaz wprowadzania zwierząt.

Boisko i duża siłownia plenerowa

Na uwagę zasługuje również bardzo dużo sprzętów siłowni plenerowej. Ale cóż się dziwić, w końcu jest tu uzdrowisko leczenia narządu ruchu. Dalej są też dwa boiska, jedno nie ogrodzone, więc można pokopać w piłkę.

Restauracja Parkowa

Jest na terenie parku również restauracja. Teraz nie czynna, ale informujemy, że znajduje się tu miejsce, gdzie chyba można coś zjeść i usiąść. Choć jeśli spodziewacie się skosztować tu wód leczniczych, to nie ma na co liczyć. Nie są wydobywane, gdyż woda ta ma zbyt duże stężenie, nie nadaje się do spożycia. Choć nie wiem, czy jest czego żałować, bo siarka pachnie zgniłym jajem.

Gdzie jest park zdrojowy Swoszowice, jak dojechać, gdzie zaparkować?

➡️ Dokładny adres to: ul. Kąpielowa 70. Poniżej zamieszczamy dokładną lokalizację. Parking jest dostępny na terenie uzdrowiska.


➡️ Można też zaparkować z drugiej strony od strony placu zabaw i miasteczka ruchu drogowego – ul. Piłkarska. Zaznaczamy na mapie również tę lokalizację. 👇


➡️ Najbliższy przystanek: Park Zdrojowy – dojeżdża tu autobus linii 165, 214, 215, 225, 254, 265.

Czy Swoszowice to miejsce warte wybrania się na spędzenie ciekawego popołudnia z dziećmi? My uważamy, że zdecydowanie tak! Można pospacerować po parku, na wyciągnięcie ręki są dostępne atrakcje dla dzieci – plac zabaw i rowerowe miasteczko ruchu drogowego. Park zdrojowy widać ma duży potencjał, widać prace modernizacyjne oraz remontowe uzdrowiska. My jesteśmy ciekawi, jak jest tu latem, gdy jest zielono – wiemy, jedno, że będziemy na pewno chcieli to sprawdzić.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Zachęcamy do przejrzenia naszej mapy odwiedzonych miejsc. Może coś innego Cię zainteresuje.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *