Na Spacer,  Okolice Krakowa

Dolina Kobylańska z dziećmi – fajny pomysł na wycieczkę

Dolinki podkrakowskie są piękne. Dolina Kobylańska z dziećmi jako pomysł na wycieczkę z Krakowa – jak najbardziej! Naszym dzieciakom spodobała się bardzo wyprawa w to miejsce, bowiem jest to jedna z fajniejszych dolinek, jeśli chodzi o wycieczki rodzinne czy rowerowe i atrakcje w samej dolince! Do doliny możemy wejść albo od strony Będkowic, albo od Kobylan. Całość trasy zajmie w obie strony około dwóch godzin. Dolina w jedną stronę ma ok. 4 km długości, także na spacer trasa idealna dla dziecka.

Dolina Kobylańska z dzieckiem w wózku? Czy to możliwe?

Tak. Ale jest kilka, ale. Po pierwsze, jeśli już z wózkiem to nie ma co parkować na specjalnie wyznaczonym do dolinki parkingu- czyli po stronie zachodniej dolinki, gdzie kierują znaki. Bowiem tam zejście do doliny jest strome oraz posiadające dużą ilość kamieni. My za pierwszym razem wybierając się tutaj, trochę zbyt zaufaliśmy opiniom na internecie i zabraliśmy wózek, ale też i silnego tatę. I z jednej strony zjazd wózkiem nie był zbyt przyjemny, ale już samo spacerowanie po dolinie tak. Czy wzięlibyśmy wózek drugi raz, idąc z tego parkingu? Nie, zdecydowanie nie, choć na pewno z dwójką małych dzieci bez wózka nie zajdziecie daleko w głąb dolinki. Tu by pomogło zdecydowanie nosidło. Jeśli, więc macie dzieci starsze, sprawnie maszerujące to polecamy ten parking. Ale jeśli nie to znamy alternatywę! I to właśnie to drugie miejsce jest dla wózka i ewentualnie rowerka lepsze.

Bowiem, gdy ostatnio wybrałyśmy się tu same, czyli dwie matki i 4 dzieci postanowiłyśmy sprawdzić drugą opcję dojścia do doliny, bo nie miałyśmy wyboru i zabranie dwóch wózków było obowiązkowe. Auta zaparkowałyśmy na parkingu za remizą w Kobylanach. Niżej na mapie zamieszczamy pinezkę z parkingiem – na dole wpisu. Od razu dodamy, że tuż obok reżimy jest nawet plac zabaw, a i sama remiza była również atrakcją, bo wracając, spotkaliśmy strażaków, którzy sprzątali wóz strażacki!

Dojście do doliny Kobylańskiej drogą asfaltową z centrum Kobylan

Wracając do wejścia do doliny Kobylańskiej od centrum Kobylan to tę opcję polecamy, gdy wybieracie się z dziećmi, które jeżdżą wózkiem. Spod remizy dojście do wejścia do doliny to ok. 1 km. Kierujcie się ul. Floriana, Krakowską i na końcu ul. Turystyczną. Po dwóch pierwszych idzie się tam chodnikiem, następnie spokojną, wiejską, asfaltową drogą, gdzie wjazd mają tylko mieszkańcy. Przy drodze prowadzącej już do samego wejścia do dolinki płynie strumyk, co jest dodatkową atrakcją i przy każdym mostku nasze dzieci musiały przystanąć, by zobaczyć rzeczkę i wrzucić kamyk. Nam dojście zajęło ok. 25 min, ale z licznymi przystankami i niespełna 2-lakiem maszerującym na nóżkach.

Od strony północnej również można wejść do doliny Kobylańskiej – prowadzi tam specjalna ścieżka z Będkowic – parking jest tylko przy drodze. Tej opcji nie sprawdzaliśmy, więc nie rozpisujemy się na ten temat.

A z czego słynie dolina Kobylańska?

To raj dla miłośników wspinaczki oraz grotołazów. W dolinie tej, co krok można spotkać strzeliste skały – turnie. Wspinaczy jest tu sporo, oni też nazwali niektóre skały ciekawymi nazwami – jest Bodzio, Okręt, a także Żabi Koń.

Punktem charakterystycznym Doliny Kobylańskiej jest imponująca brama skalna, pomiędzy Żabim Koniem i Małą Płytą. Tu dolina się właśnie wypłaszacza. Jest to świetne miejsce na piknik w pięknych okolicznościach przyrody. Znajduje się tu sporo ławek, jest nawet altanka. Nie brakuje także koszy na śmieci, co jest super w takich miejscach, bo jednak śmieci dzięki temu jest mniej dookoła.

Punktem docelowym w Dolinie Kobylańskiej jest kapliczka Objawienia Matki Boskiej w grocie skalnej, która znajduje się wysoko na górze i do której prowadzą ostre schody. Tu uważajcie z dziećmi. Ale to extra przygoda, więc my obowiązkowo musieliśmy tam wejść. Było trochę obaw z czwórką dzieci, ale dałyśmy radę. Przy kapliczce możemy także zobaczyć tablicę i słowa „Rok pamiętny Objawienia Matki Boskiej 1914. Tu jest moja wola stwierdzają wierni”.  Po wyjściu na górę będziecie mieć niesamowite widoki na całą dolinkę, dlatego warto dla samego widoku wdrapać się na te schody. A dla dzieci to nie lada frajda wejść tak wysoko na skałki.

Dalej dolina przechodzi w las. Tu również znajdują się piękne, odsłonięte skały wapienne górujące nad doliną. Dnem Doliny płynie potok Kobylanka. Potok zasilany jest między innymi słynnym źródłem Św. Antoniego. Po zejściu do doliny źródełko to znajdziecie po lewej stronie. Jest dobrze oznakowane. Ponadto w całej dolince jest sporo tablic informacyjno – edukacyjnych. Mali, ciekawi odkrywcy przyrody znajdą tu wiele ciekawostek.

Atrakcje dla dzieciaków – dolina Kobylańska z dziećmi

To niezaprzeczalnie płytki potok Kobylanka. Dla dzieciaków jest dużą atrakcją tej dolinki. Zabierzcie tu koniecznie kalosze i ubrania na zmianę. Dla naszych dzieci, które nie przepuszczą wchodzenia do wody i rzucania kamyczków, jak zwykle skończyło się mokrymi ubraniami.

Kolejną atrakcją dla maluchów są niskie skałki, na które już z powodzeniem 2-latki mogą się wdrapać, oczywiście z naszą asekuracją. Do tego tu zawsze można spotkać prawdziwych adeptów sportów wspinaczkowych, którzy na dzieciach z całym osprzętowaniem zrobią wrażenie. Oczywiście Jagoda patrzyła na nich z zachwytem i powtarzała, że ona też kiedyś wejdzie tu na samą górę. Ahh te zapędy alpinistki.

Jak dojechać, gdzie zaparkować?

➡️ Dojazd z Krakowa ok. 30 – 40 min, w zależności z której części miasta.

🅿️ My sprawdziliśmy dwa miejsca do parkowania: oznaczony główny parking po zachodniej stronie doliny. Tu strome zejście nienadające się na wózek. Mapka poniżej. 👇


🅿️ Drugie miejsce dla osób wybierających się z wózkiem. Parking obok remizy we wsi Kobylany. Mapka poniżej. 👇


👉 Po drodze znajduje się restauracja Sen o Dolinie. Teraz można zamówić tu tylko coś na wynos.

Nasze porady i doświadczenia, jeśli chodzi o wycieczki do Doliny Kobylańskiej z dziećmi. Jeśli wybieracie się wózkiem, nie nastawiajcie się na daleki spacer wgłąb doliny. Oczywiście da się tam wjechać wózkiem, ale raczej tu potrzebne będą duże, terenowe koła. Lepiej zdecydowanie zwiedzić tę dolinkę z chustą lub nosidłem. Większość trasy wiedzie leśnymi i polnymi ścieżkami. Ale nie trzeba od razu przechodzić całości trasy. Polana przy wejściu zdecydowanie zachęca do pozostania tu na dłużej. Piknik, wejście do groty Matki Boskiej to już super przygoda dla dzieci. Do tego potok Kobylanka i niskie skałki, na które mogą dzieciaki spróbować się powspinać jest kolejną atrakcją. Także dolina Kobylańska z dziećmi, jak najbardziej! Nas o każdej porze roku zachwyca. Jak widać byłyśmy tu teraz, kiedy nie jest zielono i było pięknie, ale jaka tu jest magia w pełne lato ! Już nie możemy się doczekać tych pięknych zieleni.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Zachęcamy do przejrzenia naszej mapy odwiedzonych miejsc. Może coś innego Cię zainteresuje.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *