Na Spacer,  Okolice Krakowa,  Wycieczki poza Kraków

Kamienie Brodzińskiego – ścieżka przyrodniczo turystyczna

Wzgórze Paprotna to jedno z najwyższych wzniesień Pogórza Wiśnickiego – 436 m n.p.m. na którym znajdują się Kamienie Brodzińskiego, czyli grupa 9 imponujących i ciekawych skał. I to dlatego się tu wybraliśmy. 😉

Skąd nazwa Kamienie Brodzińskiego?

Pochodzi ona od słynnego poety, historyka i teoretyka, publicysty i myśliciela, który urodził się w tej okolicy, w Królówce i uczęszczał do szkoły Lipnicy Murowanej. Jak można się domyślać, inspirację i natchnienie do pisania czerpał właśnie z tego miejsca.

Jak długa jest ścieżka i czy nadaje się dla dzieci?

Ścieżka przyrodnicza oznaczona jest zielonym liściem klonu. Dla nas idealna. To taki krótki spacerek – pętelka, około 1 km. Z dzieciakami szliśmy około 20 minut w górę i ok. 10 minut w dół. Jeśli chcecie dojechać tam wózkiem to również realna trasa! Aby dotrzeć do Kamieni Brodzińskiego, należy wtedy od restauracji kierować się na ścieżkę na prawo, gdzie będzie do pokonania mniejsza górka, ale jednak pod górę tyle, że nie tak ostro. Jest to ścieżka bez kamieni i korzeni na trasie. Choć my jednak polecamy chustę na takie spacery. Bo z wózkiem wiemy, że nie jest lekko w takim terenowych warunkach. I czasami też nam tego wózka i dziecka w środku żal. 😉

Tablice edukacyjne na ścieżce

Tu oczywiście na trasie znajdziecie kilka tablic edukacyjno-przyrodniczych. Możecie z nich wyczytać o tym m.in.: jakie są dary lasu, o geologii kamieni, czym są porosty, jakie są drzewa iglaste. Po drodze jest kilka ławeczek, kosze na śmieci.

Kamienie Brodzińskiego – skąd one się tam wzięły?

Otóż Kamienie Brodzińskiego są zbudowane z piaskowców formacji istebniańskich dolnych. Ponad 65 milionów lat temu piaskowce i zlepieńce powstały w znajdującym się wtedy morzu. W ciągu ostatnich, kilkudziesięciu tysięcy lat, głównie w okresie zlodowaceń nastąpiła erozja skał, której oparły się tylko najtwardsze ich części, tworząc tzw. ostańce. Wszystkie skały są ułożone bardzo blisko siebie. Na wzgórzu Paprotna tuż za skałami znajduje się także polana z miejscem na rozpalenie ogniska.

Ciekawe nazwy skał

Co ciekawe każda ze znajdujących się tu skała na swoją nazwę. I tak mamy Okręt – czyli najdalej wysuniętą skałę ku zachodowi, rozdzielona szeroką podłużną szczeliną. Wielki Kamień – kamień o kształcie rozległej baszty o wysokości 6-10 metrów. Kolejna to Górna Ambona Stokowa – skała rozdzielona na 2 części korytarzem o szerokości około 1,5 metra. Dalej Dolna Ambona Stokowa – najbardziej wysunięta na wschód skała i rozdzielona szczeliną szerokości około 1-1,5 metra. Nazwy nazwami, ale po przyjrzeniu się im na miejscu można dostrzec ciekawe rzeczy. Na przykład nam te skały przypominały dwie twarze skierowane do siebie. A wiecie, dziecięca wyobraźnia tu naprawdę może podpowiedzieć Wam jeszcze więcej. 😉

Gdzie znajdują się Kamienie Brodzińskiego, jak dojechać oraz gdzie zaparkować?

➡️ Kamienie Brodzińskiego znajdują się między Nowym Wiśniczem a Lipnicą Murowaną. Został tam utworzony Lipnicko-Wiśnicki Park Krajobrazowy, a na jego terenie rezerwat przyrody nieożywionej „Kamienie Brodzińskiego”.

🅿️ Parking – my zaparkowaliśmy pod restauracją Gospoda „Pod Kamieniem” i hotelem w Lipnicy Górnej. Poniżej na mapie pokazujemy gdzie. 👇


➡️ Dojazd z Krakowa ok. 50 min.

Może Kamienie Brodzińskiego nie są tak okazałe jak Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, o których pisaliśmy TUTAJ, ale na jesienny spacer polecamy bardzo. Niedaleko możecie odwiedzić też Zamek w Nowym Wiśniczu lub wieżę widokową w Szpilówce.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *