Inne formy spędzania czasu,  Na Spacer,  Okolice Krakowa

Zamek Tenczyn w Rudnie – ruiny na wulkanie

Niedaleko Krakowa, ok. 20 km na zachód, znajdują się ruiny zamku Tenczyn w Rudnie. Niewątpliwie jest on wyjątkowy. Z pewnością mało kto wie, że leży on na dawnym stożku wulkanicznym będącym najwyższym wzniesieniem Garbu Tenczyńskiego na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Dla dzieci wizyta na zamku to zawsze extra przygoda! Trochę cofnięcie się w inną rzeczywistość z bajki lub książki oraz poznawanie nowych rzeczy.

Trochę historii – Zamek Tenczyn w Rudnie

Prawdopodobnie pierwszy zamek – drewniany wybudowano w 1319 roku. Kasztelan krakowski Nawój z Morawicy wybudował także wieżę największą, która zwana jest do dziś w związku z tym Wieżą Nawojową. Twórcą zamku murowanego zaś jest syn Nawoja, który przyjął oczywiście nazwisko Tęczyński. Niewątpliwie stąd nazwa zamku. To Tęczyńscy przede wszystkim przeobrazili zamek w piękną, renesansową rezydencję – zwaną Małym Wawelem.

Dla wyjaśnienia w 1656 roku Szwedzi spalili zamek, a ród Tenczyńskich zaczął wymierać. Niewątpliwie w późniejszych latach rodzina Lubomirskich próbowała odbudować zamek, ale kolejny pożar w 1748 roku spowodował, że zamek zaczął popadać w ruinę. W 2010 roku zawaliła się część zamku i po tym zdarzeniu gmina Krzeszowice i fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki New Era Art stale zabezpieczają i rekonstruują zamek, by był możliwy do zwiedzania. Ruiny cały czas są odnowione, w związku z tym niektóre miejsca nadal niedostępne są dla zwiedzających.

Z ciekawostek

Chodząc po ruinach zamku możecie wypatrzeć odciski muszli – czyli amonity. Na dziedzińcu rośnie klon jawor, który w 1936 roku został ustanowiony pomnikiem przyrody. Zamek Tenczyn w Rudnie był planem zdjęciowym seriali „Czarne Chmury” i „Rycerze i Rabusie”.

Godnym uwagi jest fakt, że na dziedzińcu zamku znajdziemy kilka ławek do odpoczynku.

Zamek Tenczyn w Rudnie z dzieckiem w wózku, czy to możliwe?

Odpowiemy, że tak. Ponieważ widzieliśmy parę rodzin z wózkami. Zamiast iść po schodkach od razu w lewo, można iść prosto i wjechać na dziedziniec od innej strony. Oczywiście później do zwiedzania są miejsca, gdzie trzeba pokonać schody, ale na środek dziedzińca można wjechać. My do takich miejsc lubiliśmy dla maluchów zabierać nosidło, bądź chustę. Tym razem zwiedzaliśmy na małych nóżkach.

Ceny biletów:

  • Bilet normalny – 10 zł,
  • Ulgowy – 6 zł (uczniowie i studenci za okazaniem legitymacji, emeryci, renciści),
  • Rodzinny – 25 zł (Rabat z Kartą Dużej Rodziny 20%)
  • Dzieci do lat 5 – wstęp bezpłatny.

Oprowadzanie po zamku z przewodnikiem o pełnych godzinach- bezpłatne.

Godziny otwarcia zamku Tenczyn w Rudnie:

W sezonie turystycznym (od kwietnia do października, ale po szczegółowe informacje odsyłamy do ich facebooku) w soboty, niedziele i święta w godz. 10 – 18.

Ostatnie oprowadzanie po zamku z przewodnikiem w rezultacie o godz. 17.

Wokół zamku – gastronomia, Muzeum Agatów, Zamkowa Zagroda

✅ Wokół zamku godnym uwagi jest fakt, że znajdziemy parę punktów z gastronomią, toi toie oraz sklepik z pamiątkami. Dodatkowo odbywa się tu też sporo wydarzeń towarzyszących zwiedzaniu – walki rycerskie, Juromania.

✅ Istotne jest również, że znajduje się tu także, zaraz obok parkingu Muzeum Agatów – Skarby tej Ziemi. Zwiedzanie dodatkowo płatne.

✅ Oczywiście kolejnym miejscem tuż obok zamku jest Zamkowa Zagroda – o której zrobiłyśmy osobny wpis, bo to extra miejsce dla dzieci. Z pewnością mini zoo z alpakami, owcami, baranami, długowłosymi krowami zaciekawi dzieci. Po więcej informacji na temat Zamkowej Zagrody zapraszamy TUTAJ.

Gdzie znajduje się Zamek Tenczyn?

➡️ Dokładny adres: Rudno, ul. Zamkowa. Mapa poniżej. 👇


➡️ Dojazd z Krakowa w ok. 45 min.

Gdzie zaparkować?

🅿️ Parking: płatny przy samym zamku – w zależności od miejsca 7, 9 zł. U podnóża parku parking leśny – nieopodal Zamkowej Zagrody bezpłatny. Wejście z parkingu oczywiście strome, pod górę, ale krótkie.

Kończąc, czy warto się tu wybrać z dzieckiem? Pewnie, zamek, jak i widoki z niego są cudowne. To wspaniała wycieczka, a połączenie dodatkowo z jakimś innym miejscem obok sprawi, że cały dzień spędzicie cudownie.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Jeden komentarz

  • Piotr

    KIlka słów o wulkanie. Wzgórze na którym stoi Zamek Tenczyn zbudowane jest z wylewnych skał magmowych zwanych melafirami. To właśnie dzięki nim okolica słynie z różnobarwnych „kamieni” czyli agatów, a na Zamku co roku odbywa się impreza „Święto Kamieni”. Zaraz obok Zamku, Muzeum Agatów gromadzi najpiękniejsze agaty z okolicy. Tak więc Rudno to nie tylko Zamek, ale również poszukiwania agatów. Więcej o agatach z Rudna można poczytać na blogu REALGAR: https://realgarblog.com/?p=67 Szukać agatów można na własną rękę lub pomóc w tym może muzeum (mają warsztaty). Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *