Na Spacer,  Okolice Krakowa,  Place zabaw

Dolina Będkowska – piękne miejsce na jesienny spacer

Dolina Będkowska znajduje się w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Jest najdłuższą z dolinek krakowskich, bowiem mierzy około 7 km. Atrakcji napotkacie tu bardzo dużo, a co najważniejsze przez dolinę prowadzi asfaltowa droga, która ułatwi Wam spacer z dzieckiem.

Dolina Będkowska – pomysł na wycieczkę pieszą, rowerową, z wózkiem

Tak, to naprawdę świetne miejsce, bowiem cała trasa przebiega asfaltową ścieżką, w większości w lesie. Jest tylko jedno, ale. Niby zakazy wjazdu obowiązują do dolinki, jednak wiele samochodów łamie zakazy i dojeżdża, aż pod gospodarstwo agroturystyczne Brandysówka, czyli do największej atrakcji tego miejsca. Droga jest tu wąska, więc dzieci po prostu trzeba pilnować, mimo wszystko. Ale spacerek po dolinie jest bardzo przyjemny, więc naprawdę warto się tu wybrać. Ewentualnie wybrać inną drogę, niż wybraliśmy my i będzie jeszcze lepiej.

To także miejsce na wypad na ryby lub wspinaczkę

Jakieś 10 minut od parkingu, gdzie zaparkowaliśmy, znajdziemy Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska. Znajdują się tam stawy rybne oraz restauracja. Można więc wybrać się tutaj na rybkę, którą się złowi samemu lub po prostu zje w restauracji.

Jeśli chodzi o wspinaczkę to mamy tutaj Sokolicę, czyli największą ścianę wapienną na Jurze. To jakieś 70 metrów wysokości. Skałę tę będziecie widzieć przy polanie koło Brandysówki. Drugą skałką do wspinania jest słynna Będkowska Baszta, z potocznej nazwy zwana – Dupą słonia. Żeby się do niej dostać, należy iść za wodospadem Szum, przejść rzeczkę i tam zobaczycie wielką polanę Brandysową, m.in. ze słyną skałą, której nazwy nie radzimy głośno wymawiać przy dzieciach. 😂 Co ciekawe na mapkach obok skał znajdziecie dokładne drogi wspinaczkowe, co myślę, że dla niektórych wspinaczy będzie dużym ułatwieniem w przypadku doboru trasy.

Wodospad Szum

Tego miejsca opisując Dolinę Będkowską, także nie da się pominąć. To pomnik przyrody, a jednocześnie największy wodospad na terenie Dolinek Krakowskich. Na nas wodospad zrobił wrażenie.

Polana i plac zabaw w Dolinie Będkowskiej

Przy Brandysówce, czyli gospodarstwie agroturystycznym w samym sercu doliny Będkowskiej znajduje się bowiem wielka polana z licznymi miejscami do odpoczynku i rekreacji. Mamy altanki do posiedzenia, pole kempingowe, namiotowe oraz plac zabaw z piaskownicą, zjeżdżalnią, huśtawkami oraz małą ścianką wspinaczkową. Brandysówka, jako restauracja, oferuje pyszne obiady domowe, czyli pierogi, naleśniki, bigos, zupy oraz napoje ciepłe i gorące.

Na trasie spotkamy także Kaplicę, gdzie można oddać cześć, tym którzy zginęli męczeńską śmiercią z rąk germańskich najeźdźców.

Brama Będkowska

Kolejnym punktem, gdzie warto się wybrać, jest Brama Będkowska. Jest to ujście boczne wąwozu do Doliny Będkowskiej. Położona w środkowej części doliny, więc warto tam dojść. Dla nas było to po drodze do Brandysówki. Jednak przez błoto na drodze nie zdecydowaliśmy się podjeść, aby bliżej obejrzeć tę formę skalną.

Z atrakcji, które jeszcze możecie napotkać w Dolinie Będkowskiej, będzie także Jaskinia Nietoperzowa. Z Brandysówki to około 3,5 km, czyli jakieś 45 min lub godzina drogi. Jest ona największą z jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zwiedza się ją z przewodnikiem. Bilet normalny 12 zł, ulgowy – 8 zł. Jednak od końca października z powodu pandemii nieczynna do odwołania, więc odsyłamy na stronę internetową jaskini http://www.nietoperzowa.ojcow.pl/.

Jak dojechać i gdzie zaparkować, chcąc iść do Doliny Będkowskiej?

➡️ My zaparkowaliśmy na płatnym parkingu przed wejściem od strony Osady Rybackiej, ale jest też drugi parking po drugiej stronie doliny. Tutaj zaznaczamy lokalizację. 👇 Współrzędne GPS: 50.151461, 19.739772.


➡️ Prywatny parking płatny 7 zł.

➡️ Z Krakowa dojazd w ok. 30-40 min w zależności z której części miasta.

➡️ Do Doliny Będkowskiej można także z Krakowa dojechać autobusem linii nr 210.

Dolina Będkowska to zatem świetny pomysł na spacer z wózkiem lub rower, albo po prostu na pyszny obiad lub wspinaczkę. Uważamy, że to idealne miejsce na rodzinny jesienny spacer.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery znajdziecie w naszych zakładach na blogu: NA SPACER.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


2 komentarze

 • Magda

  Super blog z wartościowymi wskazówkami na aktywne spędzanie czasu z dziećmi 🙂 Byliśmy w Dolinie Będkowskiej w weekend i:
  – niestety, pomimo że drogą nie powinny jeździć auta i jest zakaz to bardzo duży ruch samochodowy – od płatnego parkingu do Bramy Będkowskiej, z dzieciakami na rowerze i hulajnodze na prawdę uciążliwy spacer, w sezonie trzeba bardzo uważać.
  – parking nie 7, a już 10 zł 🙂

  • Dominika

   Samochody to zmora, ludzie niestety nie patrzą na zakazy… I dzięki za info o cenie parkingu, jak widać co roku wyższa – my byliśmy tam jesienią 2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *