Zabawy w domu

Polskie stare bajki! 10 bajek, które warto pokazać dzieciom!

Czy Wasze dziecko oglądało kiedyś Bolka i Lolka albo Wędrówki Pyzy? Czy znacie i pamiętacie polskie stare bajki?

Bezsprzecznie temat bajek dla dzieci zawsze wywołuje spore kontrowersje. Ma oczywiście swoich zwolenników, jak i przeciwników. My mówimy wprost – tak, puszczamy i oglądamy bajki, ale wiadomo – trzeba też mieć umiar.

W momencie tworzenia tego wpisu jesteśmy na pandemicznej kwarantannie w imię #zostanwdomu. Dlatego też pomyślałyśmy, że obok wszelkich podróży czy kreatywnych zabaw domowych nie może zabraknąć tu również bajek. Wydaje Nam się, że (prawie) każdy przyzna, iż w niektórych momentach dnia są one zbawieniem dla zarobionego lub zmęczonego rodzica. Z pewnością stanowią one rozrywkę dla naszych maluchów, przez którą również mogą nauczyć się nowych rzeczy.

Teraz, tym bardziej siedząc w domu prawie 24 godziny na dobę z dwójką dzieci, często pomagamy sobie właśnie bajką. Tylko to ciągłe słuchanie w tle: „Patrol nasz, radę da…” (tak wiemy, Wy też zanuciliście ten tekst 😂) przypomniał nam o tym, że prawie na dobre zapomnieliśmy o bajkach z naszego dzieciństwa! A to piękne stare polskie bajki.

Piękne polskie stare bajki

Dawniej, w czasach kiedy byłyśmy dziećmi, bajki te były wieczorynką. Teraz nie funkcjonuje już chyba takie pojęcie. Prawdopodobnie większość dzieci bajki ogląda albo z Youtube, albo z Netflixa. Prawie wogóle nie znają reklam, a przez to nie znają też umiaru. Kiedyś na wieczorynkę wyczekiwało się długo, cały dzień. I co więcej, z wypiekami na twarzy oglądało się bajkę przed snem. Dlatego teraz chciałybyśmy Wam te bajki przypomnieć, a jednocześnie zachęcić do pokazania ich Waszym dzieciom. Wydają one nam się ciekawe, z pewnością pouczające oraz co jest dla nas istotne, nie są głośne i krzykliwe. Niewątpliwym plusem jest też to, że są one starym kinem animowanym, gdzie każda scena była rysowana lub bajkę tworzyły lalki! Prawdopodobnie to właśnie sprawia, że są takie niesamowite i unikatowe. 😀

Oto nasza lista starych pięknych polskich bajek:

1. Opowiadania Muminków

Listę zaczynamy Opowiadaniami Muminków. Muminki, czyli przesympatyczne stworzenia z dalekiej Finlandii. Kto z nas nie zna Małej Mi, Włóczykija czy Mamy i Taty Muminka? Bezsprzecznie była to jedna z ulubionych bajek z dzieciństwa. Polska ekranizacja bajki o Muminkach ma aż 78 odcinków. Godne uwagi jest to, że została zrealizowana w technice półpłaskiej lalki. Z pewnością może ona zainteresować dzieci, choćby tym, że na ekranie nie pojawiają się postacie rysowane, ale właśnie lalki. Prawdopodobnie nie jedno dziecko zwróci na nie uwagę. Co ciekawe znana wszystkim z telewizji ekranizacja Muminków pt. „Muminki” powstała później niż polska bajka o tytule „Opowiadania Muminków”.

Z ciekawostek w Polsce powstaje Dolina Muminków z prawdziwego zdarzenia. Będzie to 1 taka w Polsce, a 3 na świecie kraina tych sympatycznych stworzeń. Powstaje ona w Borowicach koło Jeleniej Góry na Dolnym Śląsku. Ma być gotowa w 2021 r. Coś czujemy, że będzie to miejsce, do którego będziemy chcieli pojechać w przyszłym roku 🙂 . Tu zostawiamy Wam link z bloga buszujacwcodziennosci.com do relacji z Doliny Muminków w dalekiej Finlandii. Patrząc po tych zdjęciach, już nie możemy się doczekać takiej atrakcji i u nas w kraju.

2. Wędrówki Pyzy

Pyza to ulepiona przez wiejską gospodynię dziewczyna. Rzuca się ona w oczy, ponieważ podczas swoich przygód Pyza podróżuje po całej Polsce w charakterystycznym łowickim stroju. W związku z podróżami odwiedza różne miasta, poznaje ciekawe miejsca, ludzi i ich obyczaje. Z pewnością dzięki jej ciekawości świata dzieci mogą poznać polskie miasta i ich charakterystyczne zabytki oraz regionalne zwyczaje. Oczywiście cała seria ma bardzo ciekawą historię i piękną muzykę, chociaż odcinków jest tylko 13. My Pyzę poznałyśmy podczas cyklu Baranki Dzieciom na seansie w Kinie Pod Baranami. Pisałyśmy o tym tutaj. Co więcej, podczas warsztatów stworzyłyśmy nawet własną książeczkę o Pyzie, którą często przeglądamy, dzięki czemu możemy wspominać nasze wyjście do kina.

2. Bolek i Lolek

Czy, ktoś z Was zna ich pełne imiona? Bolek to Bolesław, a Lolek? My dopiero teraz, pisząc ten tekst, dowiedziałyśmy się, że Lolek to Karol. 😀 Prawdopodobnie jest to chyba jedna z najpopularniejszych bajek lat 70. Dla nas to po prostu bajka kultowa. Bez wątpienia każdy ją chyba zna! I chciałybyśmy też, żeby znały ją nasze pociechy. Przygody tych dwóch chłopców okazały się u nas całkiem ciekawym oderwaniem od Psiego Patrolu.

4. Zaczarowany ołówek

To bajka o przygodach chłopca Piotrka i pieska Pimpka. Napotykają oni różne problemy, na które mają jeden sposób, a mianowicie zaczarowany ołówek. Dla wyjaśnienia wystarczy, że coś namalują, a to staje się prawdziwe. Czyż to nie magia? Które z Waszych dzieci nie chciałyby mieć takiego ołówka. Ponadto, chłopcu ołówek zawsze podaje tajemniczy czerwony krasnoludek. 🙂 To jedna z ulubionych polskich starych bajek naszych dzieci.

5. Gucio i Cezar

Gucio i Cezar, czyli hipopotam i pies. Dwa zupełnie różne charaktery. Dwa różne żywioły. Ich przygody toczą się w Afryce, wynika to z obecności zabawnych małpek. Kolorowi bohaterowie uwielbiają podróżować, chcą doświadczać nowych przygód. Chociaż hipcio Gucio to niezdara, to razem z rozważnym pieskiem Cezarem tworzą team wyśmienity i nie jedno dziecko zostanie rozbawione dzięki ich podróżom. My osobiście uwielbiamy bajki, w których pokazuje się jaką fantastyczną rzeczą jest podróżowanie i poznawanie świata.

6. Pomysłowy Dobromir

Dobromir to z pewnością rezolutny zdolny chłopczyk, który mieszka ze swoim dziadkiem. Akcja bajki toczy się na polskiej wsi. Mały chłopiec chętnie pomaga dziadkowi we wszelkich pracach, wymyślając co trochę innowacyjne rozwiązania jego problemów. Towarzyszy mu przy tym ptaszek (szpak), który jest tu postacią komiczną.

7. Reksio

To legenda polskich starych bajek! Niewątpliwie chyba każdy tego psiaka zna! Bajka, której bohaterem jest sympatyczny piesek Reksio. Przygody tego kundelka na pewno zainteresują dziecko. My poza bajką bardzo lubimy czytać o przygodach Reksia i jego podwórkowych przyjaciół. W związku z tym kilka książek znajduje się w naszej domowej biblioteczce.

8. Baltazar Gąbka

To bajka dla prawdziwych małych Krakusów! Opowiada o przygodach profesora Baltazara Gąbki i Smoka Wawelskiego. Z pewnością istotnym faktem jest, że akcja tej bajki toczy się oczywiście w grodzie Kraka. Ich niebanalne przygody mogą okazać się czymś naprawdę fajnym dla naszych dzieci.

9. Mały pingwin Pik Pok

Pik Pok to bardzo sympatyczny pingwin, który mieszka na Wyspie Śnieżnych Burz i w poszukiwaniu przygód wyrusza w podróż. A przygody ma naprawdę ciekawe. Jagódka uwielbia tego pingwinka.

10. Plastusiowy pamiętnik

To jedna z najstarszych polskich starych bajek (już prawie 90-letnia) o ludziku z plasteliny, który został ulepiony przez dziewczynkę Tosię. Plastuś mieszka w drewnianym piórniku dziewczynki. Jego przyjaciółmi są Gumka Myszka, ostre Stalówki oraz Ołówek. Wspólnie z Tosią i przyjaciółmi z piórnika przeżywają pierwsze dni w szkole. Z wypiekami poznają nowych znajomych oraz panie nauczycielki. Razem uczą się odpowiedzialności za swoje działania, zasad przyjaźni i współżycia z innymi.


Wszystkie wymienione polskie stare bajki znajdziecie oczywiście na YouTube. Sprawdźcie, czy przypadną do gustu Waszym pociechom. Nam udało się częścią z nich zainteresować nasze dzieci i coraz częściej same chcą oglądać właśnie Reksia lub przygody Bolka i Lolka. 😀


A jeśli szukasz innych aktywności z dzieckiem w domu, zajrzyj koniecznie do zakładki ZABAWY W DOMU.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!