Inne formy spędzania czasu,  Na Spacer,  Okolice Krakowa,  Wycieczki poza Kraków

Dobczyce – idealne miejsce na weekend

Dobczyce to miasto w województwie małopolskim, położone w dolinie rzeki Raby, między Pogórzem Wielickim a Pogórzem Wiśnickim. Jak na takie małe miasto mają jednak sporo do zaoferowania, bowiem znajduje się tutaj Jezioro Dobczyckie, tama, zamek, skansen oraz fragmenty murów obronnych.

Spacerem po zaporze w Dobczycach

Zapora ziemna ma długość 617 metrów i szerokość w koronie 8,5 metra oraz maksymalną wysokość 30,6 metra! Na Kacperku zrobiła ta budowla ogromne wrażenie i po powrocie do domu chciał od razu budować tamy z klocków lego. 😀

Jezioro Dobczyckie jest zbiornikiem retencyjnym położonym pomiędzy Myślenicami i Dobczycami, utworzony w 1986 roku poprzez spiętrzenie wód rzeki Raby przez zaporę. Zbiornik ma pojemność całkowitą 127 milionów metrów sześciennych. Zbiornik w Dobczycach dostarcza wodę pitną między innymi do Krakowa i to około 50% zapotrzebowania!! Oczywiście w Jeziorze Dobczyckim jest całkowity zakaz kąpieli.

Już od paru lat zaporą można zrobić sobie spacer, a my o tym nie wiedzieliśmy do teraz! Także jak tylko skończy się koronawirus, to na pewno skorzystamy i pojedziemy do Dobczyc właśnie na tę atrakcję. Bowiem z zapory widoki na miasto, jak i na jezioro są ponoć przepiękne!

Wstęp na zaporę odbywa się od ul. Budowlanych lub ul. Jałowcowej. Nie da się wejść na nią od strony zamku.  

Edukacyjne rejsy po Jeziorze Dobczyckim

W tamtym roku Wodociągi Miasta Krakowa i Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej wraz we współpracy z Gminą Dobczyce uruchomili w wakacje na weekendy w ramach programu edukacyjnego rejsy edukacyjne po Jeziorze Dobczyckim.

Statek o imieniu „Kraków” zabierał wszystkich na 45-minutowy rejs, skąd można było podziwiać krajobraz wokół Zbiornika Dobczyckiego. Podczas rejsów można było poznać wiele szczegółów i ciekawostek o zbiorniku oraz jego historii. Statek przepływał od strony jeziora, zatem uczestnicy mogli zobaczyć ujęcie wieżowe – punkt poboru dla Zakładu Uzdatniania Wody Raba, zaporę wodną, wzgórze zamkowe oraz Rybaczówkę, czyli gospodarstwo rybne.

Nie wiemy jednak, czy w tym roku rejsy zostaną wznowione. Na dalsze informacje będziemy wyczekiwać i sprawdzać stronę internetową Wodociągów miasta Krakowa.

Mury starego miasta w Dobczycach

Po drodze na zamek od strony rynku w Dobczycach będziemy przechodzić przez fragmenty murów obronnych, bramy wjazdowej oraz odnowioną i nadbudowaną basztę, na którą można wejść. To naprawdę godne zobaczenia miejsce, bowiem widoki stąd są imponujące.

Zamek (Muzeum Regionalne PTTK ) na wzgórzu w Dobczycach

Tak naprawdę to nie duży zamek, ale bardzo urokliwy. Myślę, że dla dzieci też znajdzie się tu coś fajnego. Znajdziemy tutaj, chociażby salę: tortur, archeologiczną i hutniczą, a także głęboką na 8 metrów studnię na dziedzińcu. Obecnie zamek zamknięty także niestety nie pamiętamy zbyt wiele szczegółów z wcześniejszej naszej wizyty. Na otwarcie muzeum i skansenu wyczekujemy, patrząc na stronę internetową zamku.

Na wzgórzu, gdzie znajduje się zamek i skansen. Są też ławeczki do wypoczynku. Tu warto, choć na chwilę się zatrzymać i spojrzeć na piękne widoki na miasto oraz jezioro.

Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego na powietrzu, czyli chwila dawnego życia

Dobczyce mają nam do zaoferowania oprócz zamku coś jeszcze. Nieopodal zamku, ciut po schodkach zobaczycie skansen. Został on wpisany na Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. Początki skansenu sięgają 1967 roku. Znajdują się tu cztery budynki zabytkowe. Są tutaj kuźnia, karczma, dom mieszkalny oraz budynek z wystawą o rolnictwie i hodowli. Są też wiaty przeznaczone na narzędzia rolnicze i środki transportu.

Co jeszcze oferują Dobczyce? Relaks nad rzeką Rabą 🙂

Przede wszystkim jednak warto tutaj przyjechać i po prostu wypocząć nad rzeką Rabą. To naprawdę super stworzone miejsce do odpoczynku na łonie natury. Okolica nad wodą daje nam piękne widoki na piętrzącą się wodę u podnóża zapory w elektrowni wodnej. Jest też kolejny plus w lecie w rzece Rabie można się kąpać w przeciwieństwie do Zbiornika Dobczyckiego.U nas Kacper od razu zajął się kamyczkami, a Filipek trawą obok kocyka.

Jak zachęcić dziecko do zwiedzania?

Jak można zauważyć na zdjęciach, nasze dzieci wcale się nie nudziły. Był piknik nad wodą, oczywiście rzucanie kamieni i zbieranie mleczy dla mamy. Filip zaś oprócz trawki na kocyku oglądał wodę spływającą do rzeki, która mocno go zahipnotyzowała. Idąc na zamek, Kacperkowi zabraliśmy rower. Chcieliśmy, żeby chociaż przez chwilę pojeździł, więc znad rzeki przeszliśmy do centrum i stamtąd na mury i zamek. Oczywiście potem nie dał rady jechać, bo jest dość stroma góra, ale zawsze to chwila więcej bez marudzenia. 😉 Idąc przez rynek, zawsze możecie kupić lody. Zawsze to trochę siły i energii dla dzieci i rodziców, żeby wyjść pod tą górę. Filipa zaś wsadziliśmy w nosidło, bowiem chcieliśmy z zamku wracać już ścieżką przez las, po schodach, nie zaś na około. Z wózkiem oczywiście też wyjedziecie, jednak będziecie wracać tą samą trasą. I oczywiście trochę stromo pod górkę, ale dla chcącego nic trudnego!

Pod zamkiem znaleźliśmy jeszcze jedną atrakcję – góry piachu. Także Kacper udawał, że jeździ rowerem, jak zawodnicy w wyścigach w bajce Blaze, także ani na chwilę nie było nudy! A droga powrotna i schodzenie po schodach to już z naszym dzieckiem pikuś. Ostatnio na wszystkich schodach skaczemy i liczymy, więc na szczęście marudzenia nie ma.

Dobczyce – jak dojechać i gdzie zaparkować?

Z Krakowa do Dobczyc jest około 30 kilometrów, z Wieliczki koło 18 kilometrów. Oczywiście oprócz samochodu, możecie też dotrzeć tu busem.

Najlepiej zaparkować wzdłuż rzeki Raby wjeżdżając w ulicę Budowlanych lub Podgórską. Duża ilość miejsc parkingowych. Lokalizacja poniżej.


Kończąc, Dobczyce dla osób lubiących pobyć na świeżym powietrzu i w pięknym otoczeniu są bardzo dobrym pomysłem. A jeśli jesteśmy również fanami zwiedzania to zamek i skansen oferują wiele dobrego.


Jeśli szukacie innych ciekawych miejsc w tamtych okolicach, to polecamy Kuter Port w Nieznanowicach, spacer po Puszczy Niepołomickiej, albo do lasu i stawów na Grabówkach, a także spacer do tężni w Wieliczce. Więcej inspiracji znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER oraz PLACE ZABAW.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Jeden komentarz

  • Yumi

    Byle rodzice pilnowali tych małych pociech tak aby każdy mógł spokojnie korzystać z uroków……. 🙂