Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego
To muzeum powinno być obowiązkowym miejscem dla wszystkich turystów przyjeżdżających i wybierających się w góry. Dlaczego? Tu dowiecie się, jak należy się zachowywać, wychodząc na szlak. Poznacie zasady dotyczące postępowania w różnych sytuacjach w górach. Nie tylko takich podstawowych, aby np. zabierać śmieci ze sobą! Poza tym Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego to bardzo dobra lekcja i spotkanie z przyrodą Tatr. Dzieci z pewnością zaciekawią przedstawione tutaj dioramy, opowieści o przyrodzie, ekosystemie, czy zagrożeniach jakie niosą góry.
Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego – jak wygląda zwiedzanie?
Zwiedzanie wystawy trwa około godziny. Wszystko odbywa się z wirtualnym przewodnikiem i rozpoczyna od krótkiego filmiku wprowadzającego w tematykę górską. Przechodząc do kolejnego pomieszczenia, spotykamy się z fauną i florą, którą można spotkać w Tatrach. Przewodnik opowiada, a elementy scenerii podświetlają się i pokazują to, o czym mówi. Dla dzieci jest to bardzo ciekawe. Nasze prawie 6-latki bardzo były zainteresowane tym, co mówi lektor w tle. Młodsi raczej wypytywali o to co widać za szybą.
Kolejnym miejscem do którego wnętrza wchodzimy – jest jaskinia. Jak to w jaskini panuje klimatyczny nastrój. Dowiadujemy się tutaj wielu ciekawostek na temat tatrzańskich jaskiń, ich mieszkańców oraz budowy korytarzy.
Następnie zwiedzamy kolejne dioramy, równie fascynujące co pierwsze. Tu oko w oko stajemy z jeleniem, wilkami czy lisem. Dowiadujemy się kolejnych informacji na temat zamieszkujących tatrzańskie lasy zwierząt.
Kolejna sala była bardzo ciekawym pomysłem. Bowiem to sala z dwoma telewizorami, na których wyświetlany został świat oczami człowieka i zwierzęcia. Filmy pokazują, dlaczego dokarmianie dzikich zwierząt jest złe, czemu śmiecenie może być niebezpieczne, jak zwierzęta reagują na takie sytuacje i jak może się to dla nich tragicznie skończyć. Bardzo pouczająca lekcja! Ostatnią salą jest kino 3D – jest tam nawet ostrzeżenie przed oglądaniem dla dzieci, ALE tam nic złego się nie dzieje – nas ten filmik zawiódł. Myśleliśmy, że dmuchnie nam coś w twarz, albo chociaż fotelami zatrzęsie. Nic z tych rzeczy – którki, mało przerażający film został nam puszczony.
Ekspozycja i teren na zewnątrz
Wystawa w środku to jedno. Na zewnątrz wokół budynku Centrum Edukacji można także spędzić czas. Są tu tablice edukacyjne, gry terenowe, rzeźby zwierząt, alejki, górski potok, a nawet widok na Giewont. My spacerując tutaj, spędziliśmy z dziećmi drugą godzinkę.
Jaka jest cena biletów?
Wejścia są bezpłatne, ale należy wcześniej je zarezerwować na stronie internetowej https://biletcep.tpn.pl/ .
Można tutaj też zwiedzić salę odkryć, lecz gdy my ty byliśmy, była ona wyłączona z użytkowania. (do jej zobaczenia rezerwuje się osobne bilety).
Praktyczne informacje
- w budynku jest dostępna szatnia oraz toalety
- rezerwacja biletów odbywa się online
- można zwiedzać z wózkiem lub zostawić go w szatni
- przy kasach jest sklepik o tematyce górskiej, maskotkami, grami, książkami itp.
- godziny otwarcia są różne w zależności od pory roku – najlepiej sprawdzić przed wybraniem się tutaj
- jest możliwość skorzystania z lektora przy oprowadzaniu dla dzieci – nam raczej był puszczony lektor normalny (starsze dzieci były zainteresowane tym, co słyszały, może lektor dla dzieci bardziej by zainteresował i 3 latka?)
Gdzie znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego?
➡️ Zakopane, ul. Chałubińskiego 42A, blisko ronda do kolejki Kasprowego Wierchu.
🅿️ Obiekt nie posiada własnego parkingu. Parkowanie na płatnych parkingach przy drodze prowadzącego do skoczni.
Czy polecamy? O tak! Szczególnie gdy pogoda w Zakopanem jest niesprzyjająca, wycieczkom górskim. My planowaliśmy tu już dawno przyjść, ale zawsze gdy przyjeżdżaliśmy, to w celu wyjścia na szlak, więc czasu już nie starczało. Teraz pogoda „pozwoliła” nam zwiedzić Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Uważamy, że i dorosłemu i dziecku to miejsce powinno się spodobać.
Więcej naszych inspiracji na wyjazd w ten rejon woj. małopolskiego i w Tatry w zakładce TATRY Z DZIEĆMI.
Kontakt
Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.
Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!