Place zabaw

Park Zaczarowanej Dorożki – nowy plac zabaw

Ten plac zabaw kazał na siebie długo czekać! Od zeszłego roku był gotowy, ale zamknięty! Dzieci przychodziły do parku, a tam informacja, że plac zabaw jest dalej placem budowy. Na szczęście to już przeszłość i na placu zabaw można się bawić! A jak wygląda nowy plac zabaw w Parku Zaczarowanej Dorożki? Swoją drogą to jest cudowna nazwa parku – zresztą sam park jest piękny, ale o tym również w dalszej części wpisu.

Jak wygląda nowy plac zabaw w Parku Zaczarowanej Dorożki?

Plac zabaw jest duży, zbudowany głównie z drewna. Podzielony jest na kilka stref zabaw dla dzieci w różnym wieku. Jest część dla maluszków, część dla starszaków oraz strefa do zabaw w piasku. Podłoże na tym placu zabaw jest różne. Głównie są tu małe kamyczki (wiemy, że wiele osób ich nie znosi, nam jakoś bardzo nie przeszkadzają). W środkowej części powierzchnia wyłożona jest miękką powierzchnią (tu spokojnie wjedziecie wózkiem), a w części zabaw piaskiem – wiadomo piasek. Jest tu zatem taki misz masz. Trochę to wszystko się miesza ze sobą.

Na co warto zwrócić uwagę i co odczułam tu na własnej skórze to duża ilość cienia. Na placu zabaw są wysokie drzewa. Choć uprzedzam, nie całość jest zacieniona. Ja z dziećmi byłam tu w samo południe w bardzo gorący dzień i część placu zabaw była w cieniu, ale też sporo było miejsca mocno nasłonecznionego. Plac zabaw w Parku Zaczarowanej Dorożki jest w całości ogrodzony. Dla rodziców zadbano także o sporą ilość ławeczek do odpoczynku.

Co fajnego znajdziemy tu do zabawy?

Głównym motywem jest tu statek, który stanowi duża konstrukcja ze zjeżdżalniami, elementami do wspinania. Ale dalej już brak dużej spójności w tematyce statku, choć jest jeszcze łódka.

Co do zabawy mają tutaj dzieci?

 • duży statek ze zjeżdżalniami, elementami do wspinaczki, mostkiem, kołem, lunetą, masztami
 • tyrolkę
 • huśtawki – jedną normalną, dwie z zabezpieczeniami dla maluchów i jedną podwójną
 • tor przeszkód z pali
 • dwie karuzele
 • trampoliny w ziemi
 • urządzenia muzyczne
 • konstrukcję jakby zatopionego w piasku statku
 • konstrukcję do zabawy piaskiem z wiaderkami, łopatkami, rurami do przesypywania
 • metalową koparkę (ale jak to wszędzie bywa bardzo ciężką do zabawy)
 • głuchy telefon
 • w części dla maluszków konstrukcję pociągu z mini zjeżdżalnią

Moim dzieciom plac zabaw bardzo się spodobał. Na duży plus zasługuje tu tyrolka, na którą się łatwo wsiada oraz strefa do zabawy piaskiem i obszar dla maluszków. Pociąg bardzo przyciągnął uwagę Idalki.

Piękny park Zaczarowanej Dorożki

Nie da się tego ukryć, że za tak uroczą nazwą stoi bardzo przyjemny park. Niemalże ukryty pomiędzy zabudowaniami pomiędzy ul. Lublańską a Dobrego Pasterza. Park ma powierzchnię niespełna 2 ha, ale jakże fantastycznie wykorzystanych, aby cieszyć mieszkańców. Na jego terenie znajdziemy piękny staw z fontanną i kaczkami. Do tego wiele zadbanych alejek, którymi bardzo przyjemnie się spaceruje.

Na terenie tego niewielkiego parku jest także boisko, siłownia plenerowa oraz publiczna toaleta! Piszemy, o tym, ponieważ jest to rzadkość w krakowskich parkach. Toaleta działa i jest płatna – korzystałam z dziećmi, jest naprawdę całkiem ok!

Gdzie dokładnie znajduje się park Zaczarowanej Dorożki oraz plac zabaw? Jak dojechać, parking?

➡️ Dokładna lokalizacja placu zabaw: Park Zaczarowanej Dorożki. Lokalizacja pokazana na mapce poniżej. 👇


🅿️ Parking na osiedlowych uliczkach – ja parkowałam przy ul. Bitschana (stąd jest ok. 5 min spacerku do parku)

➡️ Dojazd komunikacją miejską – najbliższy przystanek Majora lub Lublańska.

Park Zaczarowanej Dorożki i nowy plac zabaw jest miejscem na pewno wartym uwagi. Choć sam park jest bardzo ukryty i kameralny. Mieszkańcy mają naprawdę bardzo przyjazną przestrzeń do rekreacji. My tu często bywamy i zachwyca nas on o każdej porze roku.


Dla przypomnienia, jakie ostatnimi czasy powstały ciekawe i nietuzinkowe place zabaw dla dzieci w Krakowie:

Samolotowy plac zabaw: https://www.krakow.z-dzieckiem.pl/2022/05/20/samolotowy-plac-zabaw-na-os-dywizjonu-303/

Piracki plac zabaw: https://www.krakow.z-dzieckiem.pl/2022/05/09/piracki-plac-zabaw-w-parku-mlynowka-krolewska/

Plac zabaw z bocianem: https://www.krakow.z-dzieckiem.pl/2022/02/14/plac-zabaw-nad-bialucha-w-parku-rzecznym-olsza/

Podgórze i plac zabaw z rybą: https://www.krakow.z-dzieckiem.pl/2022/01/24/nowy-plac-zabaw-z-ryba-na-plantach-nowackiego/

Plac zabaw w park Krowoderskim: https://www.krakow.z-dzieckiem.pl/2021/10/17/plac-zabaw-w-parku-krowoderskim-nowy-i-nowoczesny/


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!