Place zabaw

Smoczy Skwer – Park Lotników Polskich

Smoczy Skwer, Park Lotników – aktualizacja wpisu, czerwiec 2022 r.

Park Lotników Polskich i tutejszy smoczy skwer jest jednym z naszych ulubionych miejsc do spędzania czasu w Krakowie. Głównie ze względu na atrakcje dla dzieci. Znajdują się tu dwa place zabaw, są szerokie alejki (ostatnio zostały niektóre z nich odnowione i dostawiono wiele ławek), pumptrack, malownicze stawy oraz fontanny, które wieczorem podświetlne są na kolorowo. Jednym słowem Park Lotników Polskich zdecydowanie zachęca do spędzania w nim czasu z dziećmi. My w tym poście opiszemy Wam jeden z naszych ulubionych placów zabaw, czyli smoczy skwer, którego charakterystycznym puntem rozpoznawczym jest czerwony smok.

Plac zabaw Smoczy Skwer w Parku Lotników Polskich

Ten smoczy skwer jest świetnym miejscem do zabaw ogólnorozwojowych dla najmniejszych dzieci. Cały plac zabaw został zbudowany w całości z materiałów przyjaznych dla środowiska, ponieważ atrakcje dla dzieci są z drewna, lin i stali. Podłoże w całości jest wysypane piaskiem, co nie wszystkim może odpowiadać, ponieważ po zabawie zawsze zabierzemy trochę piasku ze sobą do domu. Natomiast latem można poczuć się tu jak na prawdziwej, plaży zdejmując buty i samemu skusić się na zabawę z dzieciakami w piasku. Na pewno warto zabrać ze sobą zabawki do piasku.

Wielki czerwony Smok

Bezsprzecznie wielki czerwony smok jest główną atrakcją tego placu zabaw. Jego wielka głowa z groźnymi oczami wynurza się z piasku. Tuż za nią wielkie potężne skrzydła. Całość sprawia wrażenie, jakby smok szykował się do wyjścia z otchłani piachu wprost na pożarcie odwiedzających go dzieci 😆. Z pewnością nie taki smok straszny jak go malują, a jego wygląd działa na naszą i dzieci wyobraźnię.

Jednakże jest on prawdziwym rajem zabawy dla dzieci, ponieważ na smoka można się wspiąć (na wiele sposobów), lub do niego wejść i udawać, że nas zjadł.

Już począwszy od paszczy, dzieci mogą „przejść” całego smoka. Na początku muszą uporać się z ognistymi płomieniami zrobionymi z czerwonych lin, którymi zieje smok. Następnie trzeba ujarzmić głowę smoka, wdrapując się na nią. Głowa połączona jest ze skrzydłami linami, które tworzą jakby most do dalszej wędrówki. Po zdobyciu skrzydeł jest czas na odpoczynek na grzbiecie smoka, skąd rozpościera się widok na najbliższą okolicę. Następnie dzieciaki muszą z powrotem zejść po drabince w dół, żeby móc wejść na ogon. Ogon smoka to nie lada gratka dla miłośników wspinaczki, ponieważ droga na jego szczyt wymaga wspięcia się po kamiennych uchwytach wspinaczkowych. Po zdobyciu smoczego garba można zjechać po jego ogonie, czyli z dużej i wysokiej zjeżdżalni. Podsumowując, konstrukcja smoka daje wiele możliwości do zabawy. Są drabinki, liny oraz mnóstwo kamieni tworzących ścianki wspinaczkowe. Każde dziecko znajdzie coś dla siebie 😀.

Ten smok cieszy się zainteresowaniem nie tylko sprytnych kilkulatków, ale i nawet małych ciekawskich roczniaków. Dla takich brzdąców super zabawą jest tu zawsze wchodzenie do wnętrza smoka, czyli pod jego skrzydła i robienie rodzicom „a kuku”.🐲

Inne atrakcje placu zabaw

W drugiej części placu zabaw znajdują się oczywiście huśtawki! Zarówno tradycyjne oraz te typu bocianie gniazdo. Godną uwagi atrakcją dla troszkę starszych dzieci jest tyrolka, choć z naszą pomocą i nasza 3 latka mogła skorzystać z przejażdżki. Zdecydowanie ciekawym elementem jest miejsce małego odkrywcy, gdzie dzieci przy pomocy pędzelka lub rączek mogą same odkopać skamielinę zasypaną pisakiem.

W tej część znajduje się mała konstrukcja ze zjeżdżalnią. Jest ona idealna nawet dla najmniejszych dzieci. Nasza córka już jako 2-latka dobrze sobie radziła z wejściem na tę zjeżdżalnię. Żeby na nią wejść trzeba albo wdrapać się po mini ściance wspinaczkowej, albo konstrukcji z lin lub po pochylonej drodze z desek. Ponadto znajdziemy tu różnego typu urządzenia, na których dzieci mogą ćwiczyć równowagę. Są dwie konstrukcje z lin oparte na drewnianych palach oraz trampolina w kształcie krokodyla. Bardzo ciekawym elementem jest „głuchy telefon”, czyli wystające z piasku rurki, przez które można sobie porozmawiać na odległość.

Znajduje się tu także uroczy mały domek, w którym można rysować kredą po specjalnej tablicy. Domek jest idealny dla maluchów i super miejscem na kryjówkę. Moje dzieci twierdzą, że to dom krasnoludków. Wyobraźnia dzieci zaskakuje mnie na każdym kroku. Teraz ten domek jest przez nas nazywany „domkiem krasnoludkowym„.

Miejsce do odpoczynku i nie tylko 😄

Pomiędzy atrakcjami w Smoczym Skwerze znajdują się ławeczki i stoliczki w cieniu drzew. Samo miejsce zachęca do pozostania tam na dłużej, a nawet możliwości zjedzenia obiadu, bądź nawet urządzenia urodzin. Czego sami raz byliśmy świadkami!😀

Dla starszych dzieci oraz dla rodziców Smoczy Skwer w Parku Lotników Polskich oferuje również mini siłownię na świeżym powietrzu. Każdy ze sprzętów do ćwiczeń ma tabliczkę z opisem jak prawidłowo korzystać z urządzenia, co z pewnością pomaga mniej doświadczonym osobom.

Minusy placu zabaw

W przeciwieństwie do wcześniej wymienianych zalet zdecydowanym minusem tego placu zabaw jest brak zacienienia samego miejsca do zabawy. Jedynie wspomniane ławeczki znajdą się w cieniu wysokich drzew. Co więcej, plac zabaw jest nieogrodzony, więc trzeba mieć dzieci cały czas na oku.

Gdzie znajduje się Smoczy Skwer w Parku Lotników, jak dojechać, parking?

➡️ Plac zabaw Smoczy Skwer znajduje się pomiędzy Tauron Areną a Ogrodem Doświadczeń im. Stanisława Lema, w sąsiedztwie stawów. Dokładną lokalizację pokazujemy na mapie poniżej. 👇


🅿️ Najbliższe miejsce do zaparkowania to:

  • parking centrum handlowego M1 (dostępny również w niedziele niehandlowe i święta)
  • lub parking na górnej płycie hali Tauron Areny – wjazd od ul. Lema (płatny w parkomatach).

➡️ Dojazd komunikacją miejską – najbliższy przystanek M1 al. Pokoju – dojście w ok. 3 minutki.

🍽 W sąsiedztwie znajduje się wiele gastronomi:

  • strefa food trucków Arena Garden
  • rodzinna restauracja z kącikiem zabaw w środku i placem zabaw na zewnątrz „Pod Jabłonią”.

Smoczy Skwer jak i sam Park Lotników, to zdecydowanie jest ciekawe miejsce w Krakowie, które jest warte odwiedzenia z dziećmi! 😁 Można tu spędzić aktywnie dzień. W sąsiedztwie znajduje się niezwykle ciekawy dla najmłodszych Ogród Doświadczeń oraz trochę dalej super interesujące Muzeum Lotnictwa Polskiego.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!