Inne formy spędzania czasu,  Śladami krakowskich legend

Park Krakowskich Legend – wystawa świetlna

Park Legend Krakowskich w Nowej Rezydencji w Nowej Hucie to kolejna propozycja wystawy świetlnej dla najmłodszych. Choć tu również aspekt legend bezsprzecznie może zainteresować i dorosłych. My legendy bardzo lubimy, lubią je też nasze dzieci. Mamy kilka książek o legendach szczególnie tych krakowskich i bardzo często do nich wracamy. Dlatego też nie mogliśmy na tę wystawę nie przyjść. I powiemy Wam, że warto było!

Co oferuje Nowa Rezydencja i wystawa Legend Krakowskich?

Na wstępie dodam, że wszyscy porównują tę wystawę do wystawy „Alicja w Krainie Czarów” w Ogrodzie Doświadczeń. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie, bo jest to podobny pomysł na spędzenie czasu, ale według nas nie ma co porównywać. To faktycznie również figury świetlne, ale tu miałam wrażenie, że większą rolę odgrywała muzyka oraz opowieści, które są naprawdę ciekawe! Teren ogrodu Nowej Rezydencji, na którym prezentowana jest wystawa, jest niewielki w porównaniu z terenem Ogrodu Doświadczeń. Choć oczywiście ma to też swoje plusy! Dzieci są praktycznie cały czas na oku, nie ma sposobu, żeby je zgubić, nawet gdy się zapatrzą na pająka lub aniołki miłości. Co więcej, czytane legendy słychać w każdym miejscu, więc nie trzeba stać blisko głośnika. Można swobodnie spacerować i słuchać nawet stojąc niedaleko. Bez wątpienia fajnie znaleźć się obok miniatury Kościoła Mariackiego i posłuchać legendy o dwóch wieżach.

Na wejściu robiąca wrażenie iluminacja na fasadzie budynku

Piękna, trochę mroczna, ale cudownie wprowadzająca w klimat wystawy. Polecam nie omijać tylko poczekać i obejrzeć. Bezsprzecznie iluminacja sypiących się cegieł, startujących gołębi czy zapadającego zmroku – robi extra wrażenie! My obejrzałyśmy dwa razy przy wejściu i wyjściu. Niestety zdjęcia tu nie oddają zupełnie klimatu dziedzińca, więc polecamy zobaczyć na żywo! Tu dosłownie mury stają się płótnem dla multimedialnego fantastycznego pokazu!

Smok, gołąb oraz tajemniczy czakram wawelski

Figury świetlne robią wrażenie szczególnie na dzieciach. Dodam też, że generują tysiące pytań ciekawskich przedszkolaków. Polecamy przypomnieć sobie ciut legendy, żeby mieć gotowe odpowiedzi. 😉 Jeśli chodzi o ilość atrakcji, nie spodziewajcie się ich bardzo dużo i wielu. Choć według nas jest i tak ich tu sporo i bardzo ładnie tworzą całość. Dodatkowo przy każdej atrakcji świetlnej jest również tabliczka z krótkim opisem. Opis nie wyjaśnia jednak legendy, lecz zachęca do jej wysłuchania.

 • Park Legend Krakowskich
 • Park Legend Krakowskich
 • Park Legend Krakowskich

Legendy w lekko nowoczesnym wydaniu

Dokładnie tak! W tle z głośników narrator wraz z podziałem na głosy czyta znane i uwaga (!) nieznane nam krakowskie legendy. Są one przestawione w bardzo ciekawy sposób, powiedziałabym, że lekko nowocześnie z nawiązaniem do naszego realnego świata. Jagódka lat 4 słuchała z wielkim zainteresowaniem. Nie będziemy zdradzać Wam szczegółów, ale naprawdę ciekawie opowiedziane. Może gdzieś kiedyś w jakieś formie będą one wydane, bo naprawdę byśmy ich z chęcią posłuchali raz jeszcze. Wielkie brawa za ciekawą formę, a nie suche odczytanie!

A czemu piszemy, że nieznane nam legendy? Słyszeliście kiedyś o legendzie o bocianach dzieci noszących?

Na wystawie można posłuchać aż 11 legend o:

 • gołębiach,
 • hejnale krakowskim
 • dwóch wieżach
 • panu Twardowskim
 • smoku wawelskim
 • aniołkach miłości – bardzo ciekawa, również pierwszy raz ją słyszałam
 • Wandzie
 • czakramie wawelskim
 • Lajkoniku
 • Krzysztoforach i i ich piekielnym mieszkańcu
 • oraz legendę własną o bocianach dzieci noszących!

W jakich godzinach jest otwarta wystawa Park Legend Krakowskich?

Czynna jest w godzinach 16:00 do 22:00. Choć z racji wydłużającego się już dnia godziny mogą te ulec zmianie – pamiętajcie. Zamknięcie kas biletowych o 21:00.

Wystawa jest czasowa od 16 stycznia do 16 marca 2021 r.

Jest też limit wpuszczanych osób – 100. My byłyśmy w środę i było może ok. 20 osób. Oczywiście wszystko zgodnie z reżimem, więc maseczki i nakaz trzymania dystansu, również przypomniany na dziedzińcu z głośników. 😉

Cennik biletów wstępu na wystawę Park Legend Krakowskich:

Od poniedziałku do czwartku:

 • Normalny – 21 zł
 • Ulgowy – 16 zł
 • Rodzinny – 66 zł (2 osoby dorosłe i 2 dzieci lub 1 osoba dorosła i 3 dzieci)
 • Dziecięcy – 1 zł (dla dzieci do 3. roku życia)

W piątek i weekendy:

 • Normalny – 26 zł
 • Ulgowy – 21 zł
 • Rodzinny – 81 zł (2 osoby dorosłe i 2 dzieci lub 1 osoba dorosła i 3 dzieci)
 • Dziecięcy – 1 zł (dla dzieci do 3. roku życia)

Bilety można kupić w kasie oraz online na stronie internetowej: KLIK TUTAJ.

Gdzie znajduje się wystawa, jak dojechać gdzie zaparkować?

➡️ Dokładny adres to: Nowa Rezydencja, ul. Ujastek 1, 31-752 Kraków. 👇


 • nowa rezydencja
 • Park Legend Krakowskich

➡️ Parking: w okolicy dostępne są dwa płatne parkingi: pierwszy obok szpitala Ujastek (płatny 7 zł do 2 godz), drugi przy al. Solidarności, tuż obok zajezdni autobusowej Kombinat. Oba te miejsca zaznaczamy na mapie poniżej. 👇➡️ Dojazd komunikacją miejską: najbliższy przystanek Kombinat. Można dostać się tam tramwajem linii nr 4, 21 oraz 22, lub autobusem linii nr 117, 138, 139, 142, 163, 172, 174, 211 oraz 242.

➡️Na terenie wystawy dostępne toalety.

Kończąc, nam bardzo się podobało to miejsce. Bez wątpienia lekko sypiący śnieg potęgował klimat Nowej Rezydencji. Jagódka była zachwycona iluminacją świetlną na ścianach dziedzińca i z wielką uwagą wsłuchiwała się w opowiadania legend. Ona oczywiście nie chciała stamtąd wyjść! Niby całość to tylko kilkanaście rzeźb na niedużym terenie, ale spędziłyśmy tam prawie półtorej godziny. Wiec jeśli interesują Was legendy, lubicie trochę mroczny klimat i nie boicie się zmarznąć – to polecamy. Z pewnością warto się tu wybrać!


Polecamy opisane przez nas legendy, aby odświeżyć wiedzę przed wizytą na wystawie, znajdziecie je w zakładce ŚLADAMI KRAKOWSKICH LEGEND.


Więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *