Muzea przyjazne dzieciom

Ogród Doświadczeń – fascynująca lekcja fizyki

A teraz coś dla miłośników wykonywania doświadczeń, jak również zabawy nauką i to na świeżym powietrzu, a więc Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie! Tu znajdziecie bardzo dużo ciekawostek oraz eksperymentów, które będziecie doświadczać różnymi zmysłami. To świetna edukacja poprzez zabawę! 😉

Zabawa i nauka dla każdego małego i dużego!

Pewnie zastanawiacie się, czy takie małe szkraby jak trzy, a nawet 2-latki ogarnęły ten ogród doświadczeń. Wiadome, nie wszystkie rzeczy, ale czy nie fajnie jest skoczyć w jakieś inne miejsce zwłaszcza takie, które dodatkowo uczy? A może coś już zostanie w tej nawet maleńkiej głowie z tego zwiedzania. My uważamy, że warto, bo tu jest mnóstwo niesamowicie ciekawych rzeczy. Same byłyśmy bardzo zaciekawione tymi wszystkimi eksperymentami, niektóre rzeczy przypomniałyśmy sobie ze szkoły, niektóre doczytałyśmy na miejscu (aż wstyd się przyznać). Także naprawdę zapraszamy Was do tego miejsca nawet z takimi maluchami. 🙂 A jeśli macie starsze dzieci to uważamy, że jest to obowiązkowe muzeum do zobaczenia w Krakowie! Być może dzięki odwiedzeniu takiego miejsca jakieś dziecko stwierdzi, że już wie, co chce robić w życiu, albo bardziej zainteresuje się fizyką. Same plusy! 😉

I NIE BÓJCIE SIĘ, przy każdym urządzeniu znajduje się opis i krótka instrukcja na temat prezentowanego zjawiska (nie tylko w języku polskim, ale także angielskim). Bo z pewnością tutaj każdy eksperyment zobaczony przez dzieciaki będzie wzbudzał mnóstwo pytań!

Ciekawostki na temat Ogrodu Doświadczeń

Ogród Doświadczeń jest oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Cała powierzchnia ogrodu to ok. 6 ha parku, w którym rozmieszczone są przede wszystkim urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki. Ale oprócz tego znajdziemy tutaj także ekspozycję geologiczną „Geo- gródek”, ekspozycję sensoryczną „Zapachowo” oraz zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema- „Lem- birynt”.  

W całym ogrodzie znajduje się około 60 urządzeń. Także, żeby wszystko pozwiedzać, pobawić się musicie zaplanować co najmniej 2 godziny. 😉   

A teraz czas na mapę Ogrodu Doświadczeń oraz listę rzeczy, które tam zobaczycie

Ogród podzielony został na poszczególne działy fizyki:

Optyka

Cała przygoda zwiedzania rozpoczyna się od zjawisk związanych z optyką. Które dziecko nie lubi eksperymentów ze swoim cieniem? A poznawanie nowych kolorów? Eksperymenty ze światłem, postrzeganie kształtów i barw przez ludzkie oko, a także zabawy z odbiciem lustrzanym. To świetna zabawa dla każdego – nie tylko tego małego. Spirale, pryzmaty, tarcza Newtonowska, peryskop, kalejdoskop to tylko niektóre atrakcje będące ukryte w tym miejscu. Nasze maluchy były tu zafascynowane każdym urządzeniem!

Akustyka

Późniejszym krokiem podczas zwiedzania może być akustyka, gdzie poznajemy brzmienie nietypowych instrumentów muzycznych oraz naszych strun głosowych! Organy rurowe, ksylofon, gongi, trójkąty, szumiące rury i kamienne cymbałki. Myślę, że większość dzieci będzie chętna poznania tych instrumentów, a także posłuchania ich brzmienia. My w tym miejscu spędziłyśmy bardzo dużo czasu. Chłopaki urządziły nam niezły koncert cymbałkowo – gongowy. 😉

Magnetyzm

W kolejnym dziale poznawania fizyki w ogrodzie doświadczeń jest magnetyzm. Tu można pokazać dzieciom czym, jest przyciąganie, odpychanie oraz wirujące prądy. Znajdziemy tu więc wahadła magnetyczne, prądy wirowe oraz wyścigi magnesów.

Mechanika

Od razu za magnetyzmem jest duża ilość eksperymentów związanych z mechaniką i chyba to tutaj nasze dzieci spędziły najwięcej czasu. Wyścigi, zderzenia, huśtanie, ściskanie, balansowanie, skakanie, falowanie, obracanie, przesuwanie – czy to wszystko nie brzmi jak jedna WIELKA ZABAWA??! Tak tutaj znajdziecie mnóstwo huśtawek, balansowych platform, karuzele, wahadła, armaty. Jest też coś dla fanów kosmosu, bowiem tutaj znajduje się model układu słonecznego oraz zegar słoneczny. To chyba największy dział na mapie ogrodu. Szczególnie naszym chłopakom spodobało się wahadło Newtona. Tylko pamiętajcie, pilnujcie tu dzieciaki, szczególnie te młodsze, bo skończyć się może obitymi paluszkami.

Ale jednak najlepszą zabawą był eksperyment ze szpilkami, które nasze dzieci wypatrzyły, już wchodząc do ogrodu. Musiałyśmy tu wracać drugi raz, bowiem nasze brzdące miały mnóstwo pomysłów na odbijanie szpilek.

Naszym chłopakom w tym dziele bardzo spodobała się również zabawa na wózkach na szynach. I fakt, że pomimo iż tylko jedna osoba ciągnie wózek, a oba wózki się poruszają, był dla Kacpra niesamowitym doświadczeniem! Bowiem mógł on przeciągnąć albo małego Piotrusia, albo nawet dużą mamę.

 • Ogród Doświadczeń
 • dzieci
 • Ogród Doświadczeń
 • wózki na szynach
 • wózki na szynach
 • wózki na szynach

Hydrostatyka

Ostatnią nauką, jaka nam została do zwiedzenia w ogrodzie, jest hydrostatyka, a więc nauka z wodą. Ściskanie i obracanie cieczy przy użyciu wagi hydraulicznej, wiru wodnego lub trójkąta bermudzkiego, a także woda w wirującej kuli oraz waga hydrauliczna. To też były doświadczenia, które zaciekawiły naszych chłopaków. Bowiem sama frajda z kręcenia kierownicą i oglądania kolorowych cieczy, które wprowadzają sami w ruch, to przecież musi być również dobra zabawa.

Lem- birynt

Na obrzeżach ogrodu doświadczeń znajduje się również labirynt zwany „Lem-biryntem”. Tutaj dzieci mogą mieć wielką radochę w poszukiwaniu dobrej drogi do wyjścia z labiryntu, bo w końcu tylko jedna prowadzi do celu. Po drodze w labiryncie będziecie mijać najsłynniejsze cytaty Stanisława Lem, dlatego labirynt został tak nazwany. Piotruś i Kacperek mieli tu niezłą zabawę!

Zapachowo

A teraz coś dla oka, a przede wszystkim nosa, czyli strefa „Zapachowo”. Posadzone tutaj kwiaty dają cudowne zapachy. Ponadto cała gama kolorów przy kwitnieniu! Rosną tutaj róże, azalie i rododendrony, zioła, piwonie i inne krzewy. Razem tworzą piękną przestrzeń idealną na odpoczynek podczas zwiedzania i poznawania zasad fizyki. Oczywiście nasi chłopcy szybko stwierdzili, że wolą iść na tor saneczkowy, ale na chwilę przerwy na „małego głoda” udało nam się ich tutaj zatrzymać.

Geo – gródek

Ostatnią atrakcją ogrodu doświadczeń jest Geo- gródek, a więc skały małe i duże. Znajduje się tu 17 różnych rodzajów skał, które są obecne w architekturze Krakowa. Tu Kacper i Piotruś popisywali się swoją siłą i próbowali przepchać każdy kamień. A sądziłyśmy, że nie ma sensu tu z nimi nawet na chwilę wejść. Bo co dzieci będą interesować duże kamienie? I właśnie to jest to coś, co nas ciekawi i zawsze zaskakuje w dziecięcych wyprawach! Zawsze znajdą, jakąś zabawę w naprawdę dziwnych miejscach. 😉

Dodatkowe atrakcje – płatne

Mamy tutaj także atrakcje dodatkowe, czyli zorbing, żyroskop, curling oraz trampoliny, które za dodatkową opłatą także ucieszą najmłodszych. Jest wspomniany tor saneczkowy. Z biletem wstępu macie jeden darmowy zjazd.

Ponadto niedawno otwarto planetarium, gdzie w namiocie przypominającym naszym dzieciom igloo odbywają się filmy o różnej tematyce i dla różnych grup wiekowych, niektóre nawet w technologii 3D. Bilet dodatkowo płatny w cenie 8 zł. Więcej informacji o wyświetlanych filmach znajdziecie na fb ogrodu doświadczeń lub na stronie internetowej.

Czy warto odwiedzić Ogród Doświadczeń z dzieckiem?

Tak, warto i zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca wszystkich – małych i dużych, bo tutaj naprawdę będziecie mieć mnóstwo zabawy i nauki. Oczywiście nie każda konstrukcja zaciekawi każde dziecko, ale dzięki temu będziecie mogli tam wrócić za jakiś czas i na nowo odkrywać nowe doświadczenia i poznawać nowe dziedziny fizyki. Co więcej, wydaje nam się to miejsce na tyle ciekawe, interesujące, że śmiało tu można zaprosić: babcię, wujka, ciocię, a nawet koleżankę z dziećmi na spacer.

Godziny otwarcia Ogrodu Doświadczeń:

Uwaga godziny są różne w zależności od miesięcy:

Maj – Sierpień

 • poniedziałek – piątek 8:30- 20:30
 • sobota – niedziela 10:00- 20:30

Wrzesień

 • poniedziałek – piątek 8:30- 19:00
 • sobota – niedziela 10:00- 19:00

Październik

 • poniedziałek – piątek 8:30- 16:30
 • sobota – niedziela 10:00- 18:00

Ceny biletów:

 • Normalny – 13 zł
 • Ulgowy – 11 zł
 • Rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci lub 1 osoba dorosła + 3 dzieci) – 38 zł
 • Przedszkolny (dzieci od 3 do 6 lat) – 7 zł
 • Urodzinowy w tym możliwość skorzystania z 1 usługi dodatkowej – grupa minimum 8 osób – 37 zł/os
 • Bilet wstępu na atrakcje (zorba, żyroskop, tor saneczkowy) – 5 zł
 • Bilet sezonowy, normalny – 70 zł; ulgowy – 60 zł

Ponadto z Kartą KKR- 50% zniżki na bilety, z kartę KK – 20% zniżki na bilety. Posiadacze legitymacji Działacza opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych – bilet za 1 zł.

Usługi dodatkowe:

 • Zwiedzanie z przewodnikiem – grupa minimum 15 osób – 6 zł od osoby, w przypadku grupy mniejszej niż 15 osób 90 zł/grupa
 • Mała sesja fotograficzna – 50 zł, dodatkowo bilet wstępu
 • Duża sesja fotograficzna – 300 zł, dodatkowo bilet wstępu
 • Lekcje muzealne – 100 zł
 • Ścieżka nocna: do 10 osób 550 zł, dodatkowo 55 zł za każdą osobę powyżej 10 osób.

Udogodnienia dla mam z dziećmi

Tuż przy wejściu są toalety, jest przewijak. Po całym terenie parku bez problemu poruszałyśmy się wózkami. Na miejscu na terenie ogrodu jest mała gastronomia.

Dojazd do Ogrodu Doświadczeń:

➡️ Ogród Doświadczeń mieści się na terenie Parku Lotników Polskich, obok hali Tauron Arena, naprzeciw Centrum Handlowego M1 przy Alei Pokoju 68.

➡️ Jedyne wejście jest właśnie od strony Alei Pokoju. Dokładna lokalizacja na mapie poniżej. 👇 Współrzędne GPS wejścia do Ogrodu Doświadczeń: 50.066745, 19.997404.


➡️ Dojazd samochodem: sugerujemy zaparkować na parkingu Centrum Handlowego M1 i przejść na nogach na drugą stronę ulicy.

➡️ Dojazd komunikacją miejską: należy wysiąść na przystanku M1 Aleja Pokoju i przejść na drugą stronę ulicy w stronę Parku Lotników.

Czy nam się podobało? Pewnie, że tak. Spędziliśmy miły dzień na powietrzu z dziećmi. Na załączonym zdjęciu powyżej widać, że nasi mali testerzy ogrodu doświadczeń mieli znakomite humory, a wygłupom w lustrach nie było końca. Na pewno wybierzemy się tu za rok, za dwa, za trzy, bo dzieci rosną i choć samo miejsce zapamiętają, to wydaje nam się, że z każdym kolejnym razem więcej rzeczy będą rozumieć, być może będzie ich ciekawić co innego. Jedno wiemy na pewno, następnym razem zabierzemy też oczywiście Jagódkę oraz tatusiów, bo to dla nich może być też fajne, pokazać dziecku jak działają zjawiska fizyczne.


A jeśli już będziecie w pobliżu, to zapraszamy Was do zajrzenia na sąsiadujący z Ogrodem Doświadczeń plac zabaw Smoczy Skwer, o którym pisałyśmy TUTAJ oraz na spacer po Parku Lotników, który opisywałyśmy TUTAJ i zabawę na placu zabaw „Samoloty”. Co więcej, w sezonie letnim pod Tauron Areną działa strefa food-trucków Garden Arena, a tuż obok jest restauracja „Pod Jabłonią” – więc na obiad po zwiedzaniu jest gdzie się wybrać.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook. 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!