Świętokrzyskie z dzieckiem,  Wycieczki poza Kraków

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni – podróż do przeszłości

Często nie macie pomysłu, gdzie jechać z dzieckiem? Gdzieś dalej, na całodniową wycieczkę poza Kraków? My dużo razy szukamy pomysłów na takie wycieczki. Najlepiej, aby było coś ciekawego, co zaciekawi nasze dzieci, żeby było dużo miejsca do pobiegania, z dodatkowych atrakcji jakiś plac zabaw, najlepiej też restauracja. Byliśmy w takim miejscu ostatnio, dokładnie to w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni pod Kielcami. Bardzo fajne miejsce na wycieczkę z Krakowa. Niżej postaramy się opisać i pokazać, co udało nam się zobaczyć w tym ciekawym i pięknym miejscu.

Unikatowe miejsce

Tak to słowo idealnie opisuje skansen Muzeum Wsi Kieleckiej, a dokładniej to Park Etnograficzny w Tokarni. Wchodząc tu, dosłownie w kilka chwil przenosimy się o 100 lat wstecz. Na sielską, piękną, kolorową, polską wieś, gdzie króluje drewno, przydomowe uprawy ziół i kwiatów. Spacerujemy tu po nieutwardzonych ścieżkach, wśród starych chat pokrytych strzechą, wokół rosną duże drzewa dające przyjemny cień. Na łąkach rosną pachnące kwiaty, tak jak to było kiedyś na wsiach. Cudowanie tu było!

Co może zaciekawić dzieci w Muzeum Wsi Kieleckiej?

Pytacie, co tu zaciekawi dzieci. Oj wiele! Jagoda z zafascynowaniem zwiedzała kolejne chaty i oglądała eksponaty w środku. Zadawała dużooo pytań. Bardzo zaciekawiła ją szkoła podstawowa. 😉

Ponadto teren skansenu jest ogromny. Dzieci mają możliwość obcowania z przyrodą. Jest dużo kwiatów, drzew owocowych. Co więcej, tu na łące pasły się krowy. Dokładnie tak jak ja pamiętam ze swojego dzieciństwa – pasące się krowy na łące. Dla naszych dzieci to widok niecodzienny, dlatego też jest obiektem zainteresowania. Ponadto w zagrodzie były kury, indyki, gęsi. A po terenie muzeum przechadzały się małe stadka kóz i owieczek! Spotkaliśmy też osiołka i dwa konie w zagrodzie. Szczerze mówiąc, to spotkanie zwierząt zrobiło tu szał na dzieciach. Jak zawsze zresztą. Dzieci kochają zwierzęta!

Skansen w Tokarni – zabytki

Spacerując i zwiedzając skansen najlepiej kierować się po mapie, bo teren jest naprawdę duży. Jego powierzchnia to ponad 65 ha, z czego aż 20 ha stanowi las. Tak tu nie tylko zobaczycie stare domy, ale też pomiędzy zwiedzaniem można pójść na spacer po pięknym lesie. My jak się na koniec okazało, nie poszliśmy do jednej części muzeum. Więc warto śledzić spacer po mapie, żeby przypadkiem nie przegapić jakiejś drogi.

Całość skansenu podzielona jest na kilka sektorów tematycznych: małomiasteczkowy, wyżynny, dworsko-folwarczny, budownictwa świętokrzyskiego i terenów lessowych. Obiekty zgromadzone w skansenie datowane są od XVII do pierwszej połowy XX wieku.

Małomiasteczkowy układ zabudowy

Plan zabudowy skansenu jest ściśle związany z odtworzeniem zabudowy w poszczególnych sektorach. Chciano tu dosłownie odtworzyć polską wieś. I to się udało. Sektor małomiasteczkowy jest naprawdę pięknie odwzorowany! Co więcej, starano się tu odtworzyć małomiasteczkowy rynek, gdzie głównym punktem zawsze był obiekt sakralny – tu piękny, barokowy kościół z Rogowa oraz mała architektura, czyli przydrożne krzyże, figury czy kapliczki.

Ponadto w chatach możemy oglądać stałe ekspozycje wyposażenia wnętrz z dawnych lat. Dzięki temu zobaczymy tu, jak kiedyś wyglądała w środku apteka, sklep spożywczy, dom krawca, szewca, kuźnia, a nawet atelier fotografa! To wnętrze najbardziej oczywiście mnie zainteresowało! 😍 Co więcej, ponoć muzeum w Tokarni jako jedyne w Polsce może pochwalić się stałą ekspozycją, pokazującą w pełni wyposażony gabinet lekarza z okresu międzywojennego.

Piękny, modrzewiowy dwór z ogrodem w sektorze dworsko-folwarcznym

Co więcej, kolejnym imponująco odtworzonym sektorem jest sektor dworko-folwarczny. Głównym punktem w tym miejscu jest przepiękny, modrzewiowy dwór z Suchedniowa. Ale to nie wszystko. Tu warto zwrócić uwagę na odtworzenie dawnego środowiska przyrodniczego, czyli przydomowych ogrodów, a także pól uprawnych wokół!

  • kwiaty
  • skansen Tokarnia
  • Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni
  • kwiaty
  • drzewka owocowe
  • Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni
  • Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

Sektor wyżynny z licznymi wiatrakami

Sektor budownictwa wyżynnego, gdzie stawiano domy na tak zwanej „ulicówce” – trochę tak, jak za dzisiejszych czasów. To tu znajdują się zagrody zwierząt przydomowego ptactwa. Wszystko jest pięknie wyeksponowane, a przydomowe ogródki tworzą ten widok wyjątkowym.

Na moich brzdącach największe wrażenie zrobiły tu ogromne drewniane wiatraki! Z ciekawostek dowiedzieliśmy się, że możemy tu podziwiać wszystkie typy wiatraków, które działałby na terenie Kielecczyzny.

Co warto tu też zaznaczyć bogactwo zbiorów w muzeum etnograficznym w Tokarni wzbogacają wystawy tematyczne poświęcone kulturze ludowej. W jednej z zagród możemy podziwiać prace rzeźbiarskie znanego twórcy ludowego.

Sektor budownictwa świętokrzyskiego

Niezmiernie urokliwy. Chaty ustawiono tutaj tak, aby jak najlepiej oddawały charakter świętokrzyskiej wsi. Tu znajdziecie proste domy pokryte strzechą. Najcenniejszym zabytkiem jest tu chałupa ze wsi Suków, której datowanie powstania jest na rok 1774! W środku odtworzono wnętrze z niebywałą doskonałością. Bowiem wieś ta słynęła z wyplatania koszy wiklinowych. Także tu można zobaczyć wnętrza, gdzie pokazano, jak mieszkała liczna rodzina, zajmująca się wikliniarstwem.

  • skansen, Tokarnia
  • skansen

A najbardziej urocza ekspozycja jaką możecie tu zobaczyć, jest chyba ta ze zdjęcia poniezej! Przepiękne drewniane zabawki w chacie stolarza. Cudo! Konie na biegunach, grzechotki, kołyski, wózki. Przepiękne dzieci miały zabawki. 😍

A i dodam tu też informację, że na terenie skansenu nie ma placu zabaw. Ale może to i dobrze, że w takim miejscu go nie ma. Dzieci dawniej nie miały takich miejsc do zabawy. Bawiły się na podwórkach tym, co znalazły, co dałam im natura. Sądzę, że fajnie o tym wspomnieć dzieciom zwiedzając takie obiekty.

Jak dojechać do Muzeum Wsi Kieleckiej?

➡️ Z Krakowa ok. 1.5 h jazdy autem. Drogą krajową nr 7, następnie zjazd na miejscowość Tokarnia. Dokładna lokalizacja na mapie poniżej. 👇 Współrzędne GPS: 50.762155, 20.438038.


➡️ Przed Muzeum Wsi Kieleckiej znajduje się ogromny parking. Tu nie ma się, co martwić o brak miejsca.

Ile kosztuje bilet wstępu na teren skansenu Muzeum Wsi Kieleckiej?

Ceny biletów na czas pandemii zostały obniżone, z powodu ograniczenia zwiedzania części zabytków. Aktualny cennik polecamy zobaczyć na stronie Parku Etnograficznego w Tokarni – link TUTAJ. Ceny biletów aktualne na wrzesień 2020 r. :

  • normalny – 10 zł
  • ulgowy – 5 zł
  • rodzinny (2+1) – 20 zł
  • rodzinny (2+2) oraz Karta Dużej Rodziny – 25 zł
  • indywidualny Karta Dużej Rodziny – 4 zł                         

Godziny otwarcia skansenu Muzeum Wsi Kieleckiej:

W poniedziałki – obiekt nieczynny!

  • styczeń – marzec, listopad – grudzień – 9.00-15.00
  • kwiecień, wrzesień – październik – 9.00-17.00
  • maj – czerwiec – 9.00-17.00, w weekendy do 18:00
  • lipiec, sierpień – 10.00-18.00

➡️ Więcej o godzinach otwarcia, darmowych wstępach w poszczególne dni i godziny otwarcia poszczególnych wystaw – TUTAJ.

Inne przydatne informacje:

➡️ Zwiedzanie skansenu na spokojnie to około 2-3 godziny, oczywiście więcej czasu też da się tu spędzić, wszystko zależy ile mamy sił na spacerowanie i zwiedzanie.

➡️ Uwagi w czasach pandemii. Na terenie muzeum na otwartej przestrzeni nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust. W chatach udostępnionych do zwiedzania taki obowiązek jednak jest.

➡️ Na terenie jest sporo toalet, również przystosowanych dla niepełnosprawnych oraz rodziców z dziećmi.

➡️ Na terenie skansenu jest stoisko z lodami! Pysznymi, dużymi i tanimi! Na terenie skansenu jest również możliwość posiłku – jest tu „Karczma w Skansenie”.

➡️ Tuż przed wejściem do skansenu jest również restauracja „Kuźnia Smaków” z kącikiem dla dzieci.

➡️ Warto też zaznaczyć, że na terenie muzeum organizowane są liczne wydarzenia i imprezy folklorystyczne m.in. „Wytopki Ołowiu”, „Święto Chleba” czy „Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny”.

Kończąc, to miejsce cudownie odwzorowuje pejzaż wiejski XVIII i XIX wieku. Dzieciaki może za wiele nie rozumiały z całej wycieczki, lecz na żywo mogły tu zobaczyć, jak mieszkali ich pradziadkowie. Nie powiem, bo na mnie niesamowite wrażenie zrobił cały skansen. Niezwykle ciekawe jest również to, jak żyli ludzie jeszcze nie tak dawno temu. Jak szybko pędzi cywilizacja, jak nasze dzieci będą pamiętać czasy, w których przyszło im się urodzić. Sama pamiętam, choć jak przez mgłę wieś, gdzie nie każdy dom był murowany, a po drodze przeganiało się krowy na łąkę. Moje dzieci już takich obrazów nie zapamiętają i dla nich kiedyś zwiedzanie skansenów może być nie lada ciekawym przeżyciem. Ten na pewno takim był!


Więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA. W okolicy Kielc polecamy również do odwiedzenia zamek w Chęcinach oraz ZOO „Leśne Zacisze”.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!