Łąki nowohuckie, zielone miejsce na spacer
Łąki nowohuckie to chyba zaraz po Lasku Łęgowskim oraz Parku Lotników Polskich nasze ulubione miejsce na spacer. Jesteśmy szczęściarzami, ponieważ mamy do nich można by rzec rzut beretem. 🙂 Także jeśli mieszkacie gdzieś w okolicy, to z pewnością znacie łąki nowohuckie i nic odkrywczego tu nie napisze. A mieszkających w innych częściach miasta może zachęcę do wycieczki na Nową Hutę.
Łąki nowohuckie – użytek ekologiczny
Łąki nowohuckie to użytek ekologiczny. Są rajem dla ornitologów. Spotkać tu możemy ponad 60 gatunków ptaków! Kiedyś, jeszcze „przed dziećmi” zdarzyło mi się chodzić specjalnie w to miejsce wieczorami posłuchać śpiewu ptaków i brzęczących latem świerszczy. Obawiam się, że teraz moje szkraby mogłyby być o ton głośniej. 😅 Ptaki zamieszkują tu idealne dla nich podmokłe tereny łąk oraz szuwary. Całość użytku to ogromny teren, bo rozciąga się aż na powierzchni około 57 ha. Także miejsca na spacery jest naprawdę sporo. 😀
Ścieżki do spacerowania
Łąki nowohuckie pięknie ukazują się naszym oczom już z placu Centralnego. Można dojechać tam komunikacją miejską i od razu udać się na spacer. Ścieżka asfaltowa do spacerowania biegnie wzdłuż łąk, ale kończy się tuż za terenem szpitala im. Żeromskiego. Tu po drodze miniemy wspaniały plac zabaw Zaskroniec w Parku Żeromskiego, o którym przeczytacie więcej z naszej relacji TUTAJ.
Na wysokości parku oraz wspomnianego placu zabaw, przy ścieżce jest kilka ławeczek ze stolikami. Idealnie miejsce, żeby usiąść i odpocząć, a przy okazji podziwiać panoramę południowego Krakowa i całej okazałości łąk nowohuckich.
Tu w parku Żeromskiego znajduje się fajny domek na drzewie. Moje dzieci go uwielbiają! 😀 Na górze w środku są jaja ptaka, a na dole stoi samiec gąsiorka, który zaprasza dzieci do odwiedzenia swojego gniazda.
Tuż za parkiem asfaltowa ścieżka się kończy i przechodzi w dróżkę utwardzoną (trzeba skręcić w prawo) i tę polecamy najbardziej. 🙂 Prowadzi ona malowniczym terenem u dołu łąk. My najczęściej spacerujemy właśnie tu. W tygodniu jest tu niewiele osób. Raczej są to osoby z psami lub biegacze.
Niewątpliwie dla mnie to miejsce jest wręcz idealne, ponieważ dzieci mogą swobodnie spacerować i poznawać świat. Nasz ostatni spacer odbył się po deszczu więc obowiązkowe były oczywiście kalosze i zabawa w kałużach.
Ścieżka rowerowa
Przy łąkach prowadzi również ścieżka rowerowa, którą możemy dojechać tu z centrum miasta. Spokojnie można rowerami objechać łąki nawet dookoła.
Urocze mostki wychodzące w głąb traw
Mniej więcej na środku łąk są urocze dwa mostki widokowe na mokradłach (choć teraz jest tam raczej sucho niż mokro). Są one oczywiście atrakcją dla małych nóżek. Oczywiście moje dzieciaki z mostku uwielbiają, jakby inaczej, rzucać kamyki!
Ścieżka dydaktyczna na łąkach
Na łąkach nowohuckich zadbano także o stworzenie ścieżki edukacyjnej. Z tablic dowiadujemy się między innymi, że w trawach łąk można spotkać około 50 gatunków roślin kwiatowych na 1 ar powierzchni! Dzięki wysokiemu stanowi wód oraz regularnemu koszeniu łąk możemy podziwiać latem przepiękne kolorowe kwiaty. Dowiadujemy się też, że regularne koszenie łąk jest potrzebne. Zaniechanie wykaszania spowoduje, że teren porosną pokrzywy.
Przygody!
Ostatnio zaczęłam się zapuszczać z dziećmi w głąb łąk. Ale tu uwaga, bo czasami można napotkać przeszkody terenowe. 😂 Jak na załączonym niżej zdjęciu widać, musiałam pokonać podwójną przyczepką rowerową taki oto mostek na cieku wodnym! Dodam, że nie jeden! Ale jakoś daliśmy radę. Dobrze, że mam jedno koło z przodu wózka, co bardzo ułatwiło sprawę. 😀 Czasami, szczególnie gdy chce się zejść wprost na łąki od razu przy placu Centralnym, można napotkać niezłą skarpę do pokonania – patrz zdjęcie nr 2! To już sporty dla odważnych co lubią zjazdy na butach wraz z wózkiem. 😂 Także przygód jak widać, można tu też uraczyć! I to całkiem porządnych.
Jak dotrzeć na łąki nowohuckie?
Najlepiej od placu Centralnego. Można też z drugiej strony, czyli od południa. Najlepiej dojść ścieżką pomiędzy ogródkami działkowymi ROD „Czyżyny” od ul. Sołtysowskiej lub od ul. Podbipięty. Wtedy od razu znajdziemy się na ścieżce od strony południowej.
A dla zmotoryzowanych polecamy zaparkować na osiedlu w pobliżu parku Żeromskiego i udać się na spacer w dół łąk. Lub druga opcja wjazd od ul. Podbipięty w ul. Łęgową i zaparkowanie auta na parkingu ogródków działkowych ROD „Czyżyny” i stamtąd przejść kawałek wprost na łąki nowohuckie. Lokalizację parkingu zaznaczamy na mapie poniżej. 👇
Na podsumowanie dodam tylko, że łąki nowohuckie to takie jakby nowohuckie błonia, czyli dużo zieleni i miejsca do spacerowania. Dla miejskiego trybu życia idealna odskocznia i to tak blisko wręcz na wyciągnięcie ręki. A co jak co, dzieci najwięcej czasu powinny spędzać na świeżym powietrzu, wśród natury. Dlatego takie spacery to dla nich piękna nauka i lekcja przyrody. Fajnie, że Kraków takie miejsca ma!
Więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER oraz PLACE ZABAW. Szczególnie gdy wybierzecie się na spacer na łąki nowohuckie, polecamy zatrzymać się w parku Żeromskiego na wspaniałym placu zabaw Zaskroniec oraz wejść do domu na drzewie.
Kontakt
Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.
Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!